- 355 - En chronometrische telemeter is te velde eerst dan te gebruiken, wanneer de vijand is begonnen te vuren. Doet de tegenpartij dit niet, doch laat hij b. v. den aanvaller zoo lang mogelijk zonder vuur naderen, ten einde, op dichteren afstand gekomen, hem de volle laag te geven, dan is zulk een telemeter bij den aanvaller van geene waarde. Aangenomen nochtans, dat de vijand wèl vuren zal, wie waaiboigt ons dan, dat er nu juist één schot vallen zal, dat het gebruik van den telemeter zal toelateneen schot dus, dat juist uit het hoekje komt, waai - op de waarnemer met den telemeter in de hand het oog gevestigd hield Ontaardt in onze Indische oorlogen het vuur van den Inland- schen vijand niet, bijna altijd, al dadelijk in een wild snelvuur, in een vuur, waarbij van het meten van afstanden door middel van het instrument van Le Boulengé dan geene de minste sprake meer kan zijn. Terwijl immers dan de schoten als zevenklappeis knallen en rinkinken, kan de meest kalme telemetrist met geen mogelijkheid meer het eene schot va,n het andere onderscheiden Maar bovendien, op welk een afstand pleegt de Inlandsche vijand gewoonlijk zijn vuur te openen? Is zulks van de 25 keeren niet 24 maal op zulk een betrekke lijk korten afstand, dat wij, in verband met ons bestrijkend schot uit het Beaumontgeweer, dan geen telemeter meer van noode hebben, om met genoegzame kennis betreffende den afstand den vijand on middellijk met een goed gevoed vuur te overstelpen, gesteld al eens dat dan een telemeter zoude aan te reenden zijn? Het vorenstaande wat de practisehe bruikbaarheid betreft, wel te verstaan tegenover den Inlandschen vijand, die gemeenlijk op veel korteren afstand zijn vuur opent dan een Europeesche vijand pleegt te doen. Beschouwen wij thans den graad van nauwkeurigheid, dien de telemeter van Le Boulengé schijnt te bezitten. Het is ons niet bekend, welke de resultaten zijn geweest van de in Indië met dien telemeter gedane proefnemingen. Alleen vermee- nen wij ons alsnog te herinneren van onze eigen te Boekit-Seboen ten jare 1877 genomen proeven, dat de Luitenant Roest van

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 366