358 iii zijn „Album der Natuur" als nieuws mededeelde en die ons destijds van genoegzaam gewicht voorkwam, om ze op te nemen in ons betreffende den telemeter van Le Boulengé ten jare 1877 inge diend officieel verslag. Het is dan ook opmerkelijk, hoe op een gegeven afstand, bij mistig weer en zacht - neervallenden regen, een signaalhoorn duide- 1 ijker te liooren is dan wanneer de atmosferische lucht droog is. Nochtans willen wij aannemen, dat ook hier wel de vochtigheid der lucht betrekkelijkerwijs zulk een geringen invloed op de waar neming der afstanden zal uitoefenen, dat zij ten deze, evenals de warmte en kracht en richting van den wind, buiten beschouwing kan worden gelaten. Dit, wat het hooren van den knal betreft. Bij de chronometrische telemeters heeft men intusschen ook met „het zien te maken. In den regel staat onze vijand in een kampong- of boschrand, dan wel achter een heuvelrug te vuren. Slechts zelden geeft hij zich bloot op open terrein. Zoodra nu de vijandelijke schutter achter eenig houtgewas of een dichten pagger staat te vuren, wordt de waarneming van den rook, tot in zeer kleine tijdseenheden nauwkeurig, dermate moeilijk, dat ons de observatie van één enkel schot toeschijnt weinig vertrouwen te verdienen. Yallen spoedig daarop vele schoten uit den boschrand, dan kan, zooals wij reeds hiervoren aantoonden, de telemeter van Le Bou lengé ten eenenmale niet meer in practische werking worden gebracht, omdat de rook en knal van een- en hetzelfde schot alsdan niet meer nauwkeurig te onderscheiden zijn. Wij wenschen onze beschouwingen over dien telemeter te besluiten met het overnemen van het oordeel van een schrijver, die in het Bulletin de la Rêunion des officiers een uitgebreide studie betreffende dat onderwerp gemaakt heeft. (1) „Quand on s'est assure de l'exactitude de l'iastrument, que l'on est parvenu a cette délicatesse exquise de tour de main, que son (1) Zie biz. 1052 van nummer 48 van den jaargang1 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 369