365 In de practijk zal het dan ook voldoende nauwkeurigheid in het meten geven, wanneer men in zoodanig geval de doorloopen basis vermenigvuldigt met het product der getallen, die met den index van den wijzer op beide standplaatsen overeenkwamen en vervolgens dit gedurig product door het verschil dier getallen deelt. Uit al het voorgaande zal de lezer, zoo hij bekend is met den ten huidigen dage goed gereputeerden Oostenrijkschen afstandsmeter van Roksandic (1), gereedelijk ontwaren, dat het instrument van den Luitenant Scheffer voor een deel naar dezelfde beginselen is ge construeerd. De telemeter van Roksandic heeft echter tusschen basis en den te meten afstand eene constante verhouding van 1 50, waardoor het dikwijls niet onbelangrijke bezwaar ontstaat, dat après coup het tweede uiteinde van de basis (het tweede punt derhalve, alwaar de waar nemer viseeren moet) in het midden van een natte sloot of moeras blijkt te liggen of op eenig ander punt, van waaruit men door het aanwezen van terreinvoorwerpen of kreupelhout verhinderd wordt, eene tweede observatie te verrichten. Dit bezwaar nu heeft de Heer Scheffer weten op te heffen, vermits met zijn afstandsmeter de basislengte (binnen ruime grenzen) geheel willekeurig kan worden genomen, en te gelijkertijd de nauwkeurigheid van de meting onder die variabele basis hoegenaamd niet behoeft te lijden. Wij achten het, hier de plaats, een kort verslag over te nemen van een Infanterieofficier (zijn naam doet er niet toe), die onlangs den telemeter van Scheffer beproefd heeft. Dat verslag luidt aldus Ingevolge de opdracht van den Heerzijn door den ondergeteekende op verschillende terreinen en onder verschillende omstan- a 10 moet heel weinig verschil geven met y~ (aJ 1) (101). Dewijl nu a blijkbaar altijd iets grooter dan 10 moet zijn, gaat de stelling des te eerder door. (1) Den belangstellenden lezer verwijzen wij, voor zooveel noodig, naar de beschrij ving van dat instrument, voorkomende op blz, 688 van den Nederlandschen Militairen Spectator. Terwijl wij aldaar mede vermeld vinden, dat Roksandic's telemeter 15.50 kost, begroot de Luitenant Scheffer den aankoopsprijs van zijn instrument op 8 a 9 gulden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 376