367 Met genoegen nam ik inzage van bovenstaand verslag. Zooveel als ik heb kunnen nagaan bij de oppervlakkige beschouwing en beproeving opzal de door den lcn Luitenant-ingenieur Scheffer geconstrueerde en onder zijn toezicht vervaardigde afstandsmeter van groot practisch nut kunnen zijn. Een afstandsmeter is tegenwoordig voor een officier der Infanterie on misbaar, daar van inschieten als bij de Artillerie geen sprake kan zijn, niet alle afstanden te voren kunnen opgenomen worden en het zaak is munitieverspilling te voorkomen, welke geheel ten bate komt van de tegenpartij, die weinig of geen verliezen lijdt en in den rook een niet genoeg te waardeeren hulpmiddel heeft, om te naderen. ,11 Maart 1883. De Ziehier, wat wij van den zakafstandsmeter Scheffer weten te verhalen. Het komt ons voor, dat zijn instrument op weinig na aan alle eischen voldoet, welke aan een afstandsmeter moeten gesteld worden. Niet onmogelijk is het, dat het instrument in technischen zin nog wat te verbeteren is, of dat de randverdeelingen (fig. 1) nog nauw keuriger kunnen worden gemaakt; doch dit alles derogeert niet het minst aan de oorlogswaarde van zijn stelseleen stelsel, dat wij, ouder verbetering, in velerlei opzicht superieur achten boven het chronometrisch systeem van Le Boulengé. Onder eenige vroeger door ons gedane aanteekeningen, zonder dat wij nu juist de herkomst dezer woorden weten te vermelden, vonden wij„que le télémètre Le Boulengé est un petit chef- d'oeuvro „d'ingénieuse conception, murie par uoe sagacité scientifique peu „commune et une perséverance infatigable. Voorwaar, eene allervleiendste beoordeeling Cepeqdant, il faut juger les écrits d'après leur date. De wetenschap der afstandsmeting voor militairen te velde is sedert de verschijning van Le Boulengé 's vernuftig instrument alweder een tiental jaren ouder geworden en het spreekt van zelf, dat in dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 378