368 tijdsverloop, ook op dat gebied, de menschen weder een weinig wijzer geworden zijn. Over het algemeen nu is men den chronometrisohen afstandsmeters den rug gaan keeren en heeft men zich voornamelijk beziggehouden met de volmaking van de optische meetinstrumenten. Opmerkelijk is het, dat nagenoeg bij alle spiegelafstandsmeters het berekenen van den gezochten afstand plaats vindt door de lengte te T bepalen van eene zijde eens rechthoekigen driehoeks, waarvan men door middel van de spiegels den tophoek meten kan. De eemge, ons bekende, uitzondering op dezen regel wordt bij den distanziometro van den majoor Plebani gevonden, welk instrument op de eigenschap berust, dat in een rechthoekigen driehoek de lengte van de loodlijn, uit het hoekpunt van den rechten hoek op de schuine zijde neergelaten, middenevenredig is tusschen de stukken, waarin de loodlijn de schuine zijde verdeelt. Zooals wij hiervoren hebben gezien, heeft bij den zakafstandsmeter bcheffer insgelijks eene zoogenaamde tophoekmeting plaats (het verwijden onderling der twee spiegels), terwijl daarna de gezochte afstand bekend wordt, door de tegenover den tophoek gelegen zijde te vermenigvuldigen met den coëfficiënt, welke derandverdeeling aangeeft. De telemetrie voor het gebruik van Infanterie te velde kwam eerst in de laatste jaren op het tapijt. Toen namelijk de Infanterie met gladloops-, tevens tromplaad- geweren schoot, was de trefkans op afstanden boven de 300 M. zoo gering, dat men alle afstanden, waarop met eenig resultaat door de Infanterie kon worden gevuurd, zeer goed met de oogen schatten kon. Sedeit de invoering van getrokken geweren en het op andere wijze gestadig verhoogen der balistische waarde van het geweer zijn de afstanden, waarop de Infanterist vuurt, zooveel grooter geworden, dat men de kunst is moeten gaan te baat nemen, om die afstanden met voldoende nauwkeurigheid te leeren kennen. Het spreekt van zelf, dat legers, die zich alleen op een verdedi genden oorlog hebben voor te bereiden, met de invoering van een telemeter niet zoo veel haast behoefden te maken, nu toch van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 379