28 Art. LXXI. Niemant en sal sijne wapenen of geweer, sulcks hem die bij sij- nen capiteiju geordonneert zijn, mo- gen kreucken ofte verminderen, ofte te pande stellen, op poene van aen den lijve gestraft te worden. Art. LXXII. Niemant en sal mede eenige sol daten "Wapenen of geweer mogen te pande nemen, op poene van te verliesen de dubbelde waerde van die pande. Art. LXXIII. Xiemant en sal sijti Wapenen of Geweer verspelen, of afliandigh ma ken, maer bet selve altoos reijn en dienstbaer houden, op poene van arbitraire correctie. Art. LXXIY. Niemant en sal metbedragb wegh nemen dé proviande, victualie ofte geweer van sijne metgesellen, op poene van aen den lijve gestraft te worden. Art. LXXY. Die hem vervorderen sal een Commissaris van de monsteringe ofte anders aen te tasten, of hem Een jongen aenkomelingh echter, die de militaire discipline doch niet weet, wordt hier in lighter ver schoont. Had dus een soldaat zijn geweer dat 6 gulden waard was, voor 2 gulden verpand, dan moest de boete 12 gulden bedragen voor hem, die het in pand had durven nemen. Dit geval deed zich nog al vaak voor. Eene toelichting zegt, dat ook de officieren dickwils het geldt verspeelden, waer mede sij de sol daten behoorden te betalen. Eene andere weder, dat oock straffe verdienden ruijters, die hare Paerden versuijpten ofte veralien- eerden, hebbende geen beter, dat se behouden. Een Sergeant, die 62 pond kruit verkocht, werd gehangen mee een biljet op de borst, „heeft 's Landts „Kruijt gestoolen en verkoft". Monsteringcommissarissen waren gedelegeerden vau de regeeiing, die o. a. de krijgskas administreeiden

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 39