392 III. Het verslag in de Javasche Courant betreffende de reis van Zijne Excellentie den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië. in 1879 zelfs ver buiten ons tegenwoordig gebied in Selimoen durfden opzoeken en tot onderwerping brachten! Neen, weggaan waar het belang onzer heerschappij in Indië, plicht en eer gebieden te blijven, waar we standvastig, rechtvaardig en welwillend, doch met kracht en klem gezag voerende, tot hetzelfde doel zullen geraken dat ons buiten Atjeh nimmer ontging, mogen wij niet, moeten wij niet? wij willen getrouw blijven aan de oude leus: „Je Maintiendrai. Het valt niet te ontkennen, dat het Indische Leger, na de vele verliezen, die het in den Atjehschen oorlog geleden heeft, thans buiten staat moet worden geacht, nog troepen voor Atjeh af te zonderen, zonder een andei deel van den Archipel in gevaar te brengen. Doch men mag vertrouwen, dat het Nederlandsehe volk, daar waar het de eer en de gewichtigste belangen van het Vaderland geldt, bereid zal worden bevonden, onze Indische Krijgsmacht in staat te stellen, de opgedragen taak te volbrengen. Met den diepsten eerbied van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen. 's Graveniiage, 17 Juli 1883. Het Adres aan Zijne Majesteit den Koning, op de bladzijden 386 en volg. overgedrukt, werd den 26steu Augustus 1883 te Batavia bekend. In de Javasche Courant van den 24st™ Augustus te veren, N°. 68, treft men het volgende aan BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN VAN VER SCHILLENDEN AARD. Den 4deu dezer van Tandjong-Priok naar Atjeh vertrokken, kwam Z. E. de Gouverneur-Generaal in den ochtend van den 9den d. a. v. tor reede Oleh-leh aan. Ten huize van den Gouverneur te Kota-Radjawaar Z. E. Haren in trek nam, had de voorstelling van de verschillende autoriteiten plaats, waarna Z. E. zich dadelijk door den Gouverneur en den Militairen Com mandant omtrent den stand van zaken liet inlichten en met hen eenigo dienstaangelegenheden besprak. Daags na aankomst werd onder voorzitterschap van den Gouverneur- Generaal eene vergadèring gehouden, waaraan de Schout-bij-Nacht, Com mandant der Zeemacht, de Gouverneur, de Kolonel, Chef van den Gene-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 403