897 ling van f 17.50, kunnen wenden tot den HeerC. J. Smith, len Luitenant- kwartiermeester bij de IIC Afdeeling van het Departement van Oorlog. Voor het geval de expeditie moet plaats hebben franco per post, is toezending van een postwissel ad f 18.50 nuodig. R. ATJEH VAN 26 DECEMBER 1875 TOT iSEP TEMBER 1876. De OFFENSIEVE HANDELINGEN der guerilla. Uit officieele bescheiden samengesteld en met eene kaart, schetsen en plans toegelicht door II. F. Meijer, Kolonel van den Generalen Staf bij het Indische Leger. BredaP. B. Nieuwen- hu ijs. 1883. Het bovengenoemde werk bevat een der treurigste tijdperken van den A tj eh-oorlog. De Schrijver wijst in de Inleiding op de omstandighêden, die tot-het aanleggen van de posten genoodzaakt hebben; geeft een algemeen over zicht van den politieken toestand in Groot-Atjeh en de onderhoorige staatjes en voegt daarbij eene zeer gedetailleerde beschrijving van de levende en materieele middelen, die ons bij den aanvang van dat tijdperk ten dienste stonden. Innig werden wij daarbij getroffen door de warme hulde, aan den diep betreurden Generaal Pel gebracht. Die uit het hart voortgekomen taal spreekt tot de harten van allen, die het voorrecht hadden, toen en vroeger onder P e 1 te dienen De Schr. zal het ons dan ook ten goede houden, dat wij dat gedeelte van de Inleiding (bladz. Lil) reeds nu onder de oogen brengen van onze Indische kameraden. „De Generaal Pel mocht, helaas, het einde van dien veldtocht niet beleven. In den nacht van 24 op 25 Februari 1876 werd hij in het bivouac te Tonga, te midden van zijne zegevierende troepen, door eene slagader breuk getroffen, die in weinige oogenblikken een einde aan zijn leven maakte. Verpletterend was de indruk der tijding van zijn dood op de troepen. Het valt niet te ontkennen, dat in de eerste oogenblikken eene groote verslagenheid zich van hen meester maakte. Sedert het begin dér tweede expeditie hadden zij met den beminden aanvoerder veel leed doorstaan, maar ook schitterende wapenfeiten onder zijne hooge leiding volbracht. Was hij, als opperbevelhebber, slechts zelden voor hen te zien

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 408