399 Slechts hier en daar treft men eene korte opmerking aan over weinig geoefendheid, gebrek aan waakzaamheid, verwaarloozing der eerste be ginselen van de veiligheidsleer enzwaartegenover de Schr. voor moed en beleid woorden van lof en waardeering heeft. Ook de uitstekende diensten, door de dwangarbeiders bewezen, zijn niet vergeten. Geen bitterheid of onwaardige critiek, maar een logisch, goed samenge steld, boeiend verhaal van de gebeurtenissen uit dit tijdperk van den A tj e h- krijg. Van den kolonel Meijer was trouwens niets anders te verwachten. „Uit officieele bescheiden samengesteld." Door de ondervinding geleerd, doet dit stelsel van verslaggeven in I n d ië twijfelen aan de onfeilbaarheid. Maar de reputatie van den Samensteller, de waardige wijze, waarop het werk geschreven is, en de omstandigheid, dat hij als luitenant-kolonel (hoewel chef van den staf) in Atjeh verscheidene der ondernomen tochten gecommandeerd heeft, waarborgen ons, dat het werk een betrouw bare bron is voor de geschiedenis van het daarin behandelde tijdperk. Eene goede kaart, nette en nauwkeurige plans en schetsen zijn ter opheldering bij het met zorg gecorrigeerde werk gevoegd. Bij het lezen en bestudeeren van werken, alsCombats de partisans, van Desroziersvan La guerre des partisans, son passé, son avenir, door Devaureix; van de Geschiedenis van Spanje onder Suchetvan de Etudes de la guerre, van den generaal Lewal enz. gevoelen wij, evenals bij het lezen van het werk van den kolonel Meijer, dat er door den guerilla-krijg enorme voordeelen zijn te behalen. „L'effet produit par la surprise est la demoralisation" (de Brack). „L'offensive est la surprise elle-même poussée a son plus haut degré de puissance" (Bourelly). „On devrait a la guerre essayer plus de choses extraordinaires qu'on ne fait; on est trop raisonnable" (Prince de Ligne). De guerilla-krijg, nauw verwant aan den kleinen oorlog, heeft zijne traditie, zijne strategie enz., die men moet kennen, om ze bij gelegenheid toe te passen. Bevelhebbers met de beste reputatie, hebben die in de school van den kleinen oorlog verkregen. Ook Habib Abdoel Eachman, bevelhebber van de Atjehers, heeft ons bewijzen van zijne bekwaamheid geleverd. Hoewel aanvoerder van weinig gedisciplineerde troepen, begreep Habib, toen hij geen levée en masse kon bewerken, dat voor hem door den guerilla-krijg de meeste voordeelen waren te behalen, omdat daarbij min der de weerstand en goede hoedanigheden van de massa, maar de indi- vidueele waarde, moreel, moed, physieke kracht, geoefendheid met het

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 410