400 blanke wapen enz. meer op den voorgrond treden. Deze hoedanigheden, gevoegd bij bekendheid met het terrein en het voordeel van het moment van den aanval, veroorzaakten ons aanmerkelijke verliezen. Het eenige middel in eenen toestand, als de onze in Atjeh, was de contra-guerilla. Onze soldaten missen echter een gedeelte van de hoedanigheden, welke daarvoor worden vereischt. Ook is de meest uitstekende aanvoering daarvoor uoodig. Onverschrokkenheid, blinde moed, weet niet of zij tot de overwinning of tot den ondergang leidt. Alleen stoutmoedigheid met nadenken is bijna zeker van het succes. Na het lezen van het beschreven tijdperk zal menigeen verbaasd zijn over de resultaten, die wij hebben verkregen tegen zulk een even liard- nekkigen als bekwamen vijand, met een leger, waarvan de toestand in den Atjeh-oorlog meestal gelijk was aan dien van een hond, voor een stuk geschut gespannen. Door middel van slaag en dank zij den goeden wil van het dier, zal hij ter bestemde plaatse aankomen, maar daarna voor altijd geknakt zijn of er het leven bij verliezen. Wanneer men geschut in batterij wil brengen, moet men zorgen dat men paarden heeft. Ondanks alles, ondanks den treurigen toestand, dien de kolonel Meijer ons met huiveringwekkende nauwkeurigheid beschrijft, heeft het Neder land scli-In disch e Leger in den Atjeh-krijg bewezen, waartoe het in staat is. Bij vele goede hoedanigheden bezit het den besten wil. Het heeft zelfs, slechts in het bezit van een veder, eenen boom weten te vellen. Wat zou het niet wrochten, indien men het de vereisehte bijl gaf? Yan de hoogste autoriteiten af tot voor den minsten militair is uit het werk van den kolonel Meijer zeer veel te leeren. Bij de samenstelling van een definitief reglement voor den velddienst is het met vrucht te raadplegen; alhoewel niet uit het oog mag worden verloren, dat men alsdan rekening moet houden met den aard en de vechtwijze van al onze Inlandsche vijanden. AVij zouden het boek willen rangschikken onder de werken, die aan bevelenswaardig zijn, om er eenige episodes na vertaling voor onze In landsche militairen uit voor te lezen, ter vervanging van enkele theorieën. Onze soldaten zouden daardoor te meer bekend worden met de moedige daden van hunne kameraden. De krijgsmansgeest zou worden verhoogd weifeling en lafheid zouden worden op de kaak gesteld. Onze militairen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 411