V ARI -A,. Treh-draagtuigen. De vergelijkende proeven tusschen bokken voor het dragen van kanons en affuiten naar bet Fransche model en zulke draagbokken, volgens een model door den Artillerie-Constructiewinkel te Soerabaija ontworpen, zijn sedert lang afgeloopen. Ten voordeele van de laatste werd beslist en bij twee bergbatterijen, de 5e compagnie te Salatiga en de 18° te Batavia, alwaar de bij dit Leger aanwezige muildieren zijn ingedeeld, zijn op dit oogenblik een voldoend aantal trek-draagtuigen voorhanden. Thans nog na te gaan of de voorkeur, geschonken aan het model vol gens den Artillerie-Constructiewinkel, wel gerechtvaardigd is, zou een vrij nuttelooze zaak zijn. Vruchtbaarder komt het ons voor, naar mid delen om te zien, om die draagtuigen zooveel mogelijk te volmaken, vooral, nu eerlang de bergbatterijen met de stalen achterladers zullen worden bewapend, en daardoor een betrekkelijk groot aantal dezer draag bokken, met eene kleine wijziging ingericht voor het dragen van het nieuwe geschut, zullen worden vervaardigd en in gebruik gesteld. lc. De deken. Het bezigen van één deken is voorgeschreven. Worden echter twee dekens gebruikt, zoo is gebleken, dat er veel minder druk kingen plaats vinden. De dekeiwZi&te is namelijk bij één deken te gering. Dit zal waarschijnlijk niet zoo aanstonds op een kleinen marsch blijken; maar na eenige langdurige tochten, die met zeer korte tusschenpoozen achter elkander plaats hebben, doet het verschil zich wel degelijk ge voelen. Alsdan conserveeren de muildieren, waarbij twee dekens ge bruikt zijn, zich veel beter dan die, van slechts één deken voorzien. Maar twee op elkaar geplaatste dekens verschuiven licht, waardoor de stabiliteit van den last bedenkelijk vermindert. Dit zal zich weder niet zoo dadelijk op een vlakken weg, maar wel op marschen over geacciden teerde terreinen doen gevoelen. Daarom wenschten wij voor de muildieren ingevoerd te zien dekens van groote afmetingen, die, na eenige maleu

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 414