404 - omgevouwen te zijn, evenveel deken-dikte onder den draagbok geven als ongeveer twee gewone dekens. Eene aanbeveling voorts aan de batterij commandanten, om niet te schroomvallig te zijn met het afkeuren van dekens, wanneer deze door langdurig gebruik zijn afgesleten, zoude eveneens alleszins in het belang van de zaak zijn. 2\ De stegen. Zou de vorm van die stegen wel de meest geschikte zijn, om het steunvlak tusschen bok en draagdier zoo groot mogelijk te doen zijn; wat toch eigenlijk de quaestie is. Wij opperen die vraag, dien twijfel, zoo men wil, niet omdat wij rechtstreeks reden hebben twijfel daarom trent te koesteren, maar omdat o. i. aan deze zaak niet genoeg aandacht kan worden verleend, en wij het derhalve zeer noodig achten dat, alvorens voor de achterlaad-vuurmonden met hunne affuiten een gewijzigde draagbok van het bestaande proef-model definitief worde ingevoerd, ook het oordeel van de commandanten der batterijen, die op dit oogenblik de P. M. 'draagbokken in gebruik hebben, over den meest gewenschten vorm der stegen gehoord worde. Men bedenke toch, dat een kanon of een affuit voor een muildier een alles behalve geringe last is, die bovendien zeer onvoordeelig is geplaatst. Streven naar het zooveel mogelijk verlichten van dien last, is medewerken tot het behoud van de muildieren; dus tot een goed en spaarzaam gebruik maken van 's Rijks materieel. T T T - Eene billijke klacht betreffende het Reglement voor den Ge neeskundigen Dienst. in het Reglement voor den Geneeskundigen Dienst komt eene bepa ling voor, waarover zeer dikwijls geklaagd wordt, maar welke voor zoover re ons bekend nog nimmer in dit Tijdschrift werd besproken. Wij bedoelen die, vervat in artikel 61, waar bepaald is, dat de officieren kosteloos worden behandeld door de officieren van gezondheid van het garnizoen, uitgezonderd verloskundige hulp. Bij de Algemeene Order No. 11 van 1853 is nader bepaald, dat onder „Verloskundige hulp" moet verstaan worden de hulp, die bij en gedurende de baring wordt bewezen, zonder daaronder te begrijpen de ziekte der zwangere of van het kraambed. Die klacht is, onzes inziens, billijk en wij willen daarom de aandacht daarop vestigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 415