- 413 bovendien eene zekere mate van algemeene ontwikkeling bezit, moet blijken door een af te leggen examen. Dit examen dient alzoo om te bewijzen, dat de candidaat de noodige voorbereidende kennis bezit en voldoende ontwikkeld is, om, met hoop op goed gevolg, zich voor den officiersrang te zullen kunnen bekwamen. Het loopt daarom uitsluitend over zulke onderwerpen, welker beoefening kan geacht worden den grondslag eener beschaafde op voeding uit te maken. Militaire onderwerpen zijn dus daarvan geheel uitgesloten. Bedoeld examen kan door den candidaat, naar verkiezing, worden afgelegd vóór zijne indiensttreding, dan wel gedurende zijnen diensttijd. Verreweg de meeste regimentscommandanten evenwel maken de aanneming van Avantageurs bij hun regiment afhankelijk van de voorwaarde, dat de candidaten het Portépée-Fcihnrig-ex&men afleggen vóór hunne indiensttreding. De eischen voor het hierbedoelde examen zijn in verband gebracht met het onderricht, dat aan de Pruisische staatsinstellingen voor middelbaar onderwijs gegeven wordt. Zij, die in het bezit zijn van een diploma Abituriënten-Zeugniss), dat zij den cursus van de hoogste klasse op zoodanige instelling met goed gevolg hebben bijgewoond, zijn van het hierbedoelde examen vrijgesteld en bezitten dus het radicaal om, na een diensttijd van 6 maanden, tot Portépée-Fahnrig te kunnen worden benoemd. Elk Avantageur, die in het bezit is van een patent als Portépée- Fahnrigkan van dat oogenblik af tot eene plaatsing op eene der Kriegsschulen worden voorgedragen. Ofschoon dus zoodanige plaatsing reeds na verloop van eenen zesmaandelijkschen diensttijd zou kunnen geschieden, zoo is het evenwel bijna regel, dat de candidaten 1 a H jaar in het leger dienen, alvorens op eene der Kriegsschulen te worden geplaatst. Het onderricht op de hierbedoelde scliojen omvat eenen cursus gedurende 10 maanden, uitsluitend in militaire vakken, en vormt dus de eigenlijke vakstudie voor den officier. Na afloop van den cursus moeten de candidaten door een af te leggen examen dus nu het eigenlijke officiersexamen van hunne kennis doen blijken. Zij,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 424