416 keurd te moeten worden, blijft evenwel ook op hen van toepassing. De Portépée-Fahnrig behoort tot de hoogste klasse der onderoffi cieren en is ondergeschikt aan den Feldwebel (Sergeant-majoor). Met het oog op zijne toekomst wordt hem echter het wonen buiten de kazerne toegestaan, voor eigen rekening n. 1., en wordt hij veelal in den kring der officieren opgenomen en ontvangen. Hij, die alle klassen van een gymnasium of van eene Bealschule heeft doorloopen en een getuigschrift [Abituriënten-Zeugniss) bezit van goed volbrachte studiën, wordt aangeduid onder den naam van Abi turiënt. Hij heeft door dien titel het radicaal verkregen, om aan de universiteiten als student te worden toegelaten alsmede om voor den staatsdienst benoembaar te zijn. Hij kan tot Portépée-Fahnrig benoemd worden zonder nader exa men, indien hij aan de overige eischen, zooals diensttijd enz., voldoet. Alle overige candidaten voor den officiersrang moeten het gevorder de examen voor Portépée-Fahnrig voor eene commissie afleggen. Die commissie, tevens belast met het afnemen der officiersexamens, is permanent. Zij draagt den naam van Ober-Militair-Examinations- Commission en bestaat uit 1 opperofficier, president 1 hoofdofficier, directeur en 10 leden, waarvan 4 militaire en 6 burgerlijke. De leden mogen geen onderricht aan de zich aanmeldende candi daten hebben gegeven. De commissie is verdeeld in twee afdeelingen, waarvan de 6 bur gerleden met 1 militair lid bestemd zijn tot het afnemen der examens tot Portépée-Fahnrigterwijl de 4 militaire leden de 2C afdeeling vormen, wier taak in het afnemen der officiersexamens bestaat. Eén van de militaire leden maakt alzoo gelijktijdig deel uit van beide afdeelingen. De leden dier commissie worden, op voordracht van den president, door den Minister van Oorlog benoemd uit per sonen, die niet aan de militaire inrichtingen van onderwijs verbonden zijn. De militaire leden worden gewoonlijk uit den Gfeneralen Staf ge nomen, terwijl voor de burgerleden meestal eene keuze uit de beroemd ste professoren der universiteiten wordt gedaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 427