419 andere beschouwingen gaatdat niemand eene betrekking bekleeden kan als hij niet geschild is, om aan hare eischen te voldoen. Men is op dat punt zelfs terecht strenger voor bekleeders van hoogere rangen, dan van lagere, omdat, terwijl een luitenant slechts zijn peloton zou kunnen bederven, een ongeschikt generaal niet alleen veel meer onheil zou kunnen stichten, maar ook de gevolgen daarvan van meer blijvendon aard zouden zijn. Maar de ijver van superieuren is in D ui t s ch 1 and niet do eenige waarborg. Ook officieren van gelijken rang slaan elkander gade, omdat voor allen de dienst hoofdzaak is. Plichtsbetrachting is eene quaestie van eer; en dat denkbeeld is bij de Duitsche officieren zóó ingeworteld, dat zich daarvoor alle andere quaestiön zonder- aanzien des persoons oplossen. Nimmer wordt een ongeschikt kameraad geduld. Een ongeschikt officier wordt in Duitschland zedelijk gedwongen, eenen anderen werkkring te kiezen. Onverbiddelijke verwijdering van alle elementen zonder waarde en belangstelling in hen, die werken, materieele voordeelen en eervolle voorrechten voor verdienstelijke officieren hebben, na jaren toepassing van dat systeem, het Duitsche officierskorps tot een schoon lichaam gevormd, waarvan de individuen als het ware om het hardst werken en studeeren. „Et ce combat pour l'existence,schrijft de kolonel Kaulbars, „cette lutte morale, se retrouvent dans toutes les branches du service. Dans les troupes, comme dans 1' administration militaire, dans tous les emplois et a tous les degrés de la hiërarchie, les effets s'en font sentir a la fagon, toujours consciencieuse jusqu'a l'extrême, dont chacun s'acquitte de tous les détails de sa tacheils se traduisent aussi par l'estime réciproque que se témoignent tous ceux qui remplisseut bien leur devoir. Chacun comprend en effet que pour conserver sa position et a plus forte raison, pour avancer, un travail non seulement opiniatre, mais encore fécond en résultats, est indis pensable". Met onze denkbeelden van dienst doen en kameraadschap zal menig een wellicht vermeenen, dat die aanhoudende naijver onder de officieren de kameraadschap moet ten gronde richten. Het tegendeel is waar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 430