424 4°. de Militaire School te Mee ster-C or nelis 5e. onderofficieren, die examen doen van het korps; 6°. verlicht examen (onlangs vervallen) 7°. zonder examen (indien de behoefte zeer dringend was). Zonder in beschouwingen te treden omtrent de bron, uit welke de beste officieren komen, is het zeker, dat voor een betrekkelijk klein officierskorps zoovele bronnen ter aanvulling niet gunstig moeten werken. De eischen bij de eene inrichting zijn buitensporig hoog, bij de andere daarentegen veel te gering. De wijze van opleiding is natuurlijk zeer verschillend. De meest uiteenloopende resultaten moeten worden verkregen. Bij de eene inrichting wordt, althans in sommige vakken, vau den candidaat, bij den aanvang zijner opleiding geëischt, wat voor den anderen gevorderd wordt bij de beëindiging zijner studiën. Hier wordt hem iets onderwezen, wat hem als Indisch officier nuttig kan zijn, daar weinig. Soms wordt van vakken veel werk gemaakt, die, hoewel nuttig, niet van het grootste belang zijn, terwijl bij alle methoden van de noodzakelijkste eischen te weinig wordt gevorderd. Een gevolg van zulk eene wijze van aanvulling van het officiers korps is niet alleen eene groote verscheidenheid van kennis en hoe danigheden bij den aanvang hunner carrière, maar ook dat de verdere ontwikkeling van den officier, welke het voornaamste zijner waarde is, daaronder lijdt, omdat sommigen hunner zelfs de elementaire gegevens missen, om met vrucht hunne studiën voort te zetten. Ook de veelvuldige vraagstukken over de beste wijze van bevor dering, vooral tot den hoofdofficiersrang, blijven daardoor onopgelost. Het Mederlandsch-Indische officierskorps der Infanterie wordt, in vele opzichten, als het stiefkind van Nederland behan deld. Het schijnt de bastaard tegenover de broederwapens. Immers het heeft geen chef en vader. De nadeelige gevolgen daarvan doen zich dan ook dagelijks gevoelen. Yoor vele Infanteristen in Nederlandmoet de Mederlandsch- Indische Infanterie een toevluchtsoord worden en de laatste periode van een half of geheel verongelukte loopbaan zijn. Yooral de opleiding tot officier van onderofficieren in Indië is

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 435