dus aannemen, dat hij bij den aanvang zijner carrière liefde voor zijn vak heeft. Hij wordt overigens gemakkelijker gehoorzaamd, omdat hij minder met zijne inferieuren in aanraking komt, terwijl hij boven dien zijn karakter als troepenaanvoerder voor het grootste deel door studie moet vormen. De groote YonMoltke zegt dienaangaande in zijne instructie voor de Krijgs-academie Le sentiment de securité que donne le savoir, la faculté de pouvoir, dans les circonstances extraordinaires, se tirer d'affaire habilement et promptement, finissent par mettre, mêtne les caractères faibles, en état de prendre, dans une conjoncture difficile, une decision precise et de la mettre pratiquement a execution. Celui qui sent son ignorance Hotte, au contraire, irrésolu et s'abandonne facilement a la demoralisation. Dit kan overdreven schijnen aan officieren, die meenen dat we tenschap geen karakter vormt of daarvoor in de plaats kan treden, maar het valt niet te loochenen, zooals Yon Riistow zegt, dat de lessen der wetenschap ons twijfel en besluiteloosheid doen overwinnen. Men kan dus aannemen, dat de wetenschap de steun van het ka rakter is. Het zou intusschen voor het Nederlandsch-Indisch e offi- cierskorps wensehelijk zijn, geheel uit Nederland te worden aan gevuld, waartoe men de K. M. Academie, wat aspiranten voor N e- derlandsch-Indië betreft, zou moeten uitbreiden, meer plaatsen moeten openstellen en de eischen eenigszins verminderen. Jaarlijks worden te Breda een aantal jongelieden afgewezen, die uitstekende elementen vormen, om verder opgeleid te worden. Men kan alzoo maatregelen nemen, om die jongelieden voor het leger te be houden. Men kan zeker in Nederland nog candidaten genoeg vinden en is het dus slechts eene geldquaestie. Zou men nu iu Nederland, voor betrekkelijk zoo weinig geld, het belang van het Neder landsch-Indische officierskorps verwaarloozen De Bata vieren en Hollanders der 17e eeuw zijn dan wel ontzettend verbasterd en moeten de Noord-Nederlanderssteeds een vrij onafhankelijk volk, thans les gaan nemen bij hunne naburen, de Zuid-Nederlanderswaar mannen in het parlement zitten als De Nay er, die in de Kamers zeide: „Si des credits devaient être demandés aux chambres, il n'y aurait pas lieu d'hésitercar quand il s'agit de dépenses relatives a

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 440