hunne zonen van 16-20 jaren op de eerste sport van de maat schappelijke ladder te zien Eu waarom zou men voor hen die gelegenheid dan niet openstellenja zelfs door eene Gouvernements Voorbereidende School, niet zoo spoedig mogelijk trachten, de hoop van het officierskorps, dat is van het leger, van het Vaderland, in het bezit te krijgen? En waarom ook in Indië niet eene dergelijke inrichting van de Militaire School gemaakt, waardoor opleiding van onderofficieren kan vervallen Door zulk eenen maatregel zou men het officierskorps en den onderofficiersstand verbeteren. De instelling van aspirant-officieren is wel een goede maatregel maar zal, naar onze meening, op de bestaande wijze nimmer slagen vooral omdat men in Indië veel tegen de kazernes heeft. En hoewel zulks grootendeels op onbekendheid met den toestand berust, zal dit toch het grootste bezwaar blijven. Hoewel wij venneenen te mogen beweren dat hot onderwijs aan gym- nasiën en burgerscholen in Nederland solider is dan in Neder- landsch-Indië, zou men voor beide inrichtingen wel een doel matig, gelijkluidend programma tot toelating kunnen vaststellen, dat ongeveer moet overeenkomen met het eindexamen van eene dor klassen der hoogere burgerscholen. Hierbij zou meer op ontwikkeling van den candidaat dan op het voldoen aan hooge eischen gelet moeten worden. Een certificaat van goed afgelegd eindexamen aan eene dergelijke inrichting zou het radicaal moeten zijn. Men zou daardoor de zoo zeer gewenschte eenheid van aanvulling voor het officierskorps verkrijgen. Twee groote bezwaren zouden hieraan voor Indië verbonden zijn: 1°. Er zou toezicht moeten bestaan op het onderwijs aan de gym- nasiën cn burgerscholen en zouden b. v. de directeur der militaire school (Academie) en een paar leden der te benoemen examen commissie of officieren-instructeurs in de toezichts-commissie plaats moeten nemen. Dit is een groot bezwaar in oen anti-militair land. Toch gelooven wij, dat, zoo men er ooit over denken mocht, men thans de meeste kans van slagen heeft, omdat de tegenwoordige

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 442