438 elders een goed heenkomen te zoeken, dan wel zich aan te sluiten bij den vijand, welken zij dan minder te vreezen heeft dan ons (ik cursiveer weder), is het klaarblijkelijk daarmede vrij wel eens. En de generaal Meijer, die zegt, dat in de YI, IV en IX moekims (26 December 1875 tot 4 December 1876) bij de waardeering der handelingen van de twijfelachtige goedgezinden, niet altijd billijk in rekening is gebracht de omstandigheid, dat de tijdelijke afvalligheid der bevolking door levensbehoud en het ongestoord bezit harer have en vee dringend werd geboden Wie zal in die woorden van den geachten generaal eene goedkeuring vinden van het stelsel van tuchtigen, zooals dat in A tj eh is toegepast? Zullen de oogen niet eindelijk opengaan? Zal men ten laatste niet inzien, dat het ontzag, verkregen door het militair succes, voor een groot deel weder verloren gaat door het stelsel van bestraffing, dat er mede gepaard gaat, dan wel wordt toegepast, zelfs zonder dat alvorens een militair succes is verkregen In de Kamerzitting van den 219ten Juni 1883 wees de Heer Van Houten op de moeite, die het aan Italië gekost heeft, om de brigandage in eigen land te onderdrukken. Heeft de Italiaansche Regeering er ooit aan gedacht, hendie den roovers, uit zucht tot lijfsbehoud en vrees voor het verlies hunner bezittingen, een onderkomen en levensmiddelen verschaften, te straffen door het vernielen hunner oogsten en het verbranden hunner woningen, dan wel door gevangenis zoo niet erger? Neen! want de werkman, wiens gereedschappen en grondstoffen zijn vernield; de landman, wiens woningen en vruchtboomen zijn verbrand en gekapt; de visschers, wier netten en vaartuigen zijn onbruikbaar gemaakt zij allen worden of vijandige strijders of roovers. Dat wist men in Italië, en men nam niet zijne toevlucht tot een geneesmiddel, dat de kwaal slechts verergeren kon. In den vroegen morgen van den lsten Augustus 1883 werd Anak Glé zoo totaal verwoest, dat aan het Bataviaasch Handelsblad kon worden geschrevendat de onzen er een opschrift achterlieten, waarop in 't Maleisch te lezen was„Hier stond eenmaal Anak Glé.'' Die vreeselijke tuchtiging zou nu eens een recht goeden- indruk maken. De schrik was er ingebracht, 't Zou nu wel beter gaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 449