442 heeft ons geleerd, dat bedoeld Voorschrift zeer dikwijls onvoldoende wordt gekend, slecht wordt begrepen of uitgelegd, daardoor niet goed wordt in practijk gebracht en, bij slot van rekening, de schuld krijgt van de onvoldoende oefening. Zooals het dikwijls gaat, men leest een boek, maar vergeet de inleiding. Zoo is het ook hier het geval. Menigmaal is het ons voorgekomen, dat, bij verschil in opvatting van dit Voorschrift, het bleek dat de inleiding onbekend was; meer bepaald wat staat in de 3e alinea, n. 1.: dat men rekening moet houden met de verstandsontwikkeling der soldaten en slechts zóó veel behoort te onderwijzen, als die ontwikkeling gedoogtmaar dan nog op eenvoudige en begrijpelijke wijze. Dat vergeet men wel eens Zooals wij reeds met een enkel woord zeiden, willen wij niet be weren, dat het Voorschrift in alle opzichten goed kan genoemd worden. Naar onze meening zijn er punten, die wijziging behoeven; maar ook is het, in algemeenen zin, niet zóó slecht, als wel eens wordt beweerd. Zal nu over betrekkelijk weinig tijd eene herziening plaats hebben van het Voorschrift betreffende de wapenen en de schietoefeningen bij de Infanteriedan kan eene bespreking daarvan niet anders zijn dan eene nuttige voorbereiding. Daarom is onze wensch, dat men deze regelen zal beschouwen als eene bescheidene poging, om tot dat doel mede te werken. Zonder nu nog een afgerond geheel te leveren, willen wij ons alleen bepalen tot ontwikkeling van onze denkbeelden betreffende de schietoefeningen en dus alleen eenige wenken geven, die o. i. kunnen dienen om het thans bestaande Voorschrift te wijzigen of, wil men, uit dat Voorschrift reeds datgene te nemen, waartoe bovenaangehaalde zinsnede bevoegdheid geeft. Omtrent het le Deel geldt enkel de opmerking, dat het niet dui delijk is of de streekhoudende geweren ook moeten voorzien worden van een overeenstemmend streepje op de haft en het voetje van de korrel. Hoewel o. i. het, zoo niet noodzakelijk, toch zeker goed is, dat merk te hebben, om zich te kunnen overtuigen of de stand goed is, bestaat de mogelijkheid, eene andere lezing te volgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 453