443 Verder zou het goed zijn, daar te bepalen, dat bij het inschieten alleen gebruikt mag worden het richttoestel, dat ons bekend is en onze lezers zeker ook kennen; inaar niet de gewone richt- ofschiet- bok, voorkomende in 1 punt g (IIe Deel.) Het is, voor het in schieten, toch noodzakelijk, eenige schoten te doen met het geweer in onveranderlijken stand. De door ons bedoelde schiettoestellen nu laten dit toe; maar geven ook gelegenheid, om het geweer naar de lengte van den schutter hooger of lager te brengen. Afgescheiden hiervan moet, op den gewonen schietbok, bestemd voor de voorbereidende schietoefeningen, schietende, de onderband van het geweer worden opgeschoven, om beschadiging te voorkomen door den terugstoot bij het afgaan van het schot. Hog eene enkele opmerking omtrent het D Deel en wij meenen daarvan te kunnen afstappen. Die opmerking is deze, dat wij de 3e Afdeeling zouden willen zien opgenomen in het H> Deel, in ruil van de daarin voorkomende le Afdeeling, die meer eigenaardig in het 1° Deel tehuis behoort. Bij de thans volgende behandeling van het IIe Deel nemen wij daar om die 3e Afdeeling daarbij in beschouwing. De groote vraag, waar alles op steunt, is deze: welk doel beoogt men met de schietoefeningen? En het zeer duidelijk antwoord daar op vinden wij op bladzijde 86 van het Voorschrift, waar wij lezende oefening der 3e klasse dientom den man zooveel van het schieten te leerendat liij zonder bezwaar in vuurgevecht kan gebragt ivorden standviziermet op den loop neergeslagen klepvan 100 tot en met 300 passen Daartoe bepalen wij ons voor een oogenblik en vragen nu, wat moet hij daarvoor kennen? Het zal, dunkt ons, overbodig zijn, tegenspraak te verwachten, wanneer wij beweren, dat het onnoodig is, den man te vermoeien met theorieën, zooals wij die dikwijls hoorden bij de voorbereidende oefeningen. Men hoort daar van aslijn, vizierlijn en kogelbaan spreken door personen, die zich geen begrip van eene wiskundige lijn kunnen vormen. o Bij zulk eene voorbereidende oefoning- beweerde iemand, toen wij twee klassen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 454