445 die richting behield; want wij trokken dat koordje door de zwarte roos van eene eenmansschijf. Nu gingen wij nog verder en deden de vraagwaar wilt gij treffen Werd opgegeven: boven in de schijf; goed, trek het koordje opdat punt door de schijf, en den kogel voorttrekkende, kwam hij op het aangewezen punt. Hadden de recruten op deze wijze zich een goed denkbeeld gevormd van de beweging van den kogel, dan gingen wij verder met te doen ziendat het dus voldoende zou zijn, door den loop te kijken of het geweer zoodanig was gericht, dat de kogel daar kwam, waar men wilde. Maar doordien de grendel nu in het geweer moest om te kunnen vuren, kon men niet meer door den loop zien. En nu deden wij den grendel in 't geweer en lieten hun zien, dat, om hierin te helpen, de vizierlijn gebezigd werd. Had de recruut nu gericht langs de vizierlijn, dan namen wij den grendel weder uit, om te doen zien, dat de richting van den loop nu ook goed was en, op eenen afstand van 10 passen van de schijf, op hetzelfde punt uitkwam als de vizierlijn. Meer behoeft de man niet te weten, om de oefeningen in de 3e klasse aan te vangen en te volgen. Ons heeft de ondervinding geleerd, datop deze wijze handelende, de resultaten beter waren, dan wanneer men recruten een zeer verward begrip had gegeven van aslijn, vizierlijn en kogelbaan. Naar onze meening moet op deze wijze elke klasse een afzonder lijken cursus vormenmaar vooraf toch geen theorieën, die zij niet noodig hebben. De oefening der 2° klasse zoo lezen wij op bladzijde 86 dient om den man naa uw keuriger te leeren schietenhoofdzakelijk op standvizier-schotafstand (100 tot en met 300 pas), en wijders op afstanden van 350, 400 en 450 pas. Ook daarvoor is het nog niet noodig, den man tc leeren hetgeen In den vrijen tijd waren zij soms bozig* mot deze oefeningzóó occupeerde dit hun geest. Green mooi woord!

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 456