450 Het gerechtelijk tweegevecht had plaats op de navolgende wijze. Terwijl de kampplaats door eene omheining van touwwerk afge sloten was, stond in het midden er van een galg of brandstapel gereed, om er het lijk van den verslagene aan op te hangen of tot asch te doen vergaan. Twee zitplaatsen, met zwart krip bekleed, werden aangemaakt, om de strijders er op te doen plaats nemen en er hen aan het voorgeschreven onderzoek te onderwerpen, of b. v. zij geen bezwerings- of toovermiddelen met zich medegenomen hadden. Nadat vervolgens de standplaats van ieder der kampioenen was uitge kozen, derwijze dat beiden evenveel hinder van wind en zonneschijn zouden hebbenversnaperingen aan hen uitgedeeld warenom hen gesterkt den strijd te doen beginnen, en de wapenen waren gemeten, werd op een sein van den maarschalk der kampplaats het ge vecht aangevangen. Gedurende den kamp was het aan de omstan ders op zware straf verbodente praten, te hoesten of eenige andere handeling te plegen, die de strijders in het minst zoude kunnen afleiden. De strijd eindigde ten slotte met den dood van één der beide vechtenden, dan wel eene verwonding, welke het staken van den strijd noodzakelijk maakte. Nog was bepaald, dat de uitge daagde zich door een advocatus (advoué, avokaat) kon doen vervan gen in de navolgendé gevallen 1° bij verlies van een der ledematen 2° bij zestigjarigen leeftijd; 3° bij jichtlijden4° bij koortslijden of an dere geconstateerde inwendige ziekten en 5° als zij eene vrouw was. Joachim Ambert teekent daaromtrent nog aan in zijne „Impressions militaire8 ou essais en faveur de l'armée", „que les avocats étaient plus rares que dans les siècles, qui vinrent après, oü le beau parler eut la place des grands coups d'estoc et de taille". De toestandgelijk deze hiervoren geschetst werdwaarbij het duel een wettig karakter droegbleef tot aan de 16e eeuw voortdurentoen in de meeste landen van Europa zich een algemeene geest van reactie begon te openbaren en de Vorsten niet langer hunne goedkeuring aan het tweegevecht wilden verleenen. Vermits evenwel de onderdanen voortgingen, aangedaan leed of beleedigingen in een duel tot beslissing te brengenja zelfs deze gewoonte al meer en meer toenam, besloten eindelijk de Regeer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 461