456 Aldus was het in Frankrijk gesteld, en was de toestand daaraan vrij wel gelijk in nagenoeg alle andere landen van Europa. Wat intusschen de veelvuldigheid der toenmaals plaats grijpende duels betreft, behoorde Frankrijk het allereerst genoemd te worden; vervolgens, in afnemende mate,: Engeland, Nederland, Rusland, Zweden, Denemarken, Italië, Pruisen, Oostenrijk en Spanje. Met dat al kon het niet anders, of de vooruitgang der beschaving en de meerdere ontwikkeling der rechtswetenschap en rechtspleging moesten allengskens hun weldadigen invloed uitoefenen, om de geschillen der personen van lieverlede meer door rechtbanken, minder door ruw geweld en tweegevecht, uit te wijzen. Slechts de edelen bleven aanvankelijk weigerachtig, zich aan den tragen gang eener procedure te onderwerpen, doch verkozen zij, nog geruimen tijd na de instelling van rechtbanken, hun vermeend recht van eigen dapperheid te doen afhangen en hunne geschillen, op eene meer met hun karakter overeenstemmende wijze, in een tweegevecht af te doen. Om zich intusschen goed te doordringen van den geest der ver bodsbepalingen, die in nagenoeg alle landen omstreeks de 17e eeuw uitgevaardigd werden, moet in het oog worden gehouden, dat het duel niet werd gestraft als crimen privatumals misdaad tegen bijzondere personen, maar om het feit zelf, als miskenning der konink- „Roi de France et de Navarre, A tous ceux, qui verront ces présentes, salut! Ayant considers, que chaque roi voulut Exterminer le duel par des peines sévères; Que malgré les édits, signés des rois nos pères Les duels sont aujourd'hui, plus nombreux que jamais; Ordonnons et mandons, voulons que désormais Les duellistes, felons, qui de sujets nous privent Qu'il en survive un seul ou que tous deux survivent; Soient pour être amendés, traduits en notre cour, Et nobles ou vilains, soient pendus haut et court, Et pour rendre en tout point, l'édit plus efficace, Renongons pour ce crime a notre droit de grace. C'est notre bon plaisir. SignéLouis. Plus bas Richelieu,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 467