462 Meinem Heere duldenwie einen Offizierwelcher seine Ehre nicht zu wahren weisz In ieder garnizoen nu wordt in opvolging dezer Wet voor den tijd van één jaar, bij meerderheid van stemmen, een kapitein, een eerste en een tweede luitenant verkozen, om den Eereraad saam te stellen. Deze Raad neemt kennis van alle beleedigingen en laakbare ge dragingen van subalterne officieren in activiteit, der Reserve en Landwehr, benevens van hen, die, alhoewel gepensionneerd, niettemin toch de uniform blijven dragenen rapporteert voorts aan den Gar- nizonskommandeur, die daarop beslist, op hoedanige wijze de zaak in quaestie verder behoort behandeld te worden. Geldt het een hoofd officier, dan beslist deswege de Keizer bij afzonderlijk besluit. Terwijl de gansche Wet het verlangen van den Keizer ademt, dat duels voortaan zoo min mogelijk zullen plaats vinden, wordt omtrent het zeldzaam geval, dat verzoening niet mogelijk is, bepaald, dat het tweegevecht alsdan zal gehouden worden, onder toezicht van een der leden van den Eereraad. Zoodra het op die wijze tusschen twee officieren tot een tweegevecht komt, en daarop verwonding of doodslag volgt, zijn de duellisten als zoodanig derhalve niet schuldig aan eenige overtreding in mili tairen zin. Gaan wij thans na, hoe het ten huidigen dage in andere Rijken ge steld is. In Frankrijk zwijgt de Code Pénal van 1791 opzettelijk over het duel evenals het latere Strafwetboek van Napoleon, zoodat de straf baarheid van den duellist daar te lande geheel aan de appréciatie van den strafrechter is overgelaten. In Oostenrijk stelt het aannemen der uitdaging het misdrijf van tweegevecht daar en wordt het, onafhankelijk van de gevolgen, gestraft met gevangenis van 1 tot 5 jaar. Yolgt er de dood op, dan is de duur der straf van 10 tot 20 jaar. De uitdager wordt altijd strenger gestraft dan de uitgedaagde. In Rusland wordt de uitdaging beschouwd als verzet tegen de wet, ook dan, wanneer het tweegevecht zonder gevolg gebleven is en strekt zich de straf, naar gelang der omstandigheden, uit van eenvoudige boete tot deportatie naar Siberië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 473