464 berooft of haar eenig lichamelijk letsel toebrengt, worden de bepa lingen omtrent moord, doodslag of mishandeling toegepast: 1°. indien de voorwaarden niet vooraf zijn geregeld; 2°. indien het tweegevecht niet plaats heeft in tegenwoordigheid van wederzijdsche getuigen; 3°. indien de dader opzettelijk en ten nadeele van de tegenpartij, zich aan eenige bedrieglijke handeling schuldig maakt of van de voorwaarden afwijkt. Getuigen en geneeskundigen, die een tweegevecht bijwonen, zijn niet strafbaar. De getuigen worden echter gestraft: 1°. met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren, indien de voorwaarden niet vooraf zijn geregeld of indien zij partijen tot voort zetting van het tweegevecht aanzetten; 2°. met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren, indien zij op zettelijk en ten nadeele van eene of beide partijen, zich aan eenige bedrieglijke handeling schuldig maken of eenige door partijen ge pleegde bedrieglijke handeling toelaten, of toelaten dat van de voor waarden wordt afgeweken. De bepalingen omtrent moord, doodslag of mishandeling worden toegepast op den getuige bij een tweegevecht, waarin eene der par tijen van het leven is beroofd of haar eenig lichamelijk letsel is toegebracht, indien hij, opzettelijk en ten nadeele van die partij, zich aan eenige bedrieglijke handeling heeft schuldig gemaakt of eenige bedrieglijke handeling heeft toegelaten, of heeft toegelaten, dat ten nadeele van den verslagene of verwonde van de voorwaarden is afgeweken. Het moet gereedelijk erkend worden, dat zeer veel goeds in de voormelde strafbepalingen voorkomt en dat zeer zeker de rechtspraak, in zake het tweegevecht, er niet weinig bij winnen zal, wanneer eer lang de Nederlandsche justitieminister zal gereed zijn, om het Nieuw "VVeiboek van Strafrecht toepasselijk te verklaren. Uit een rechtskundig oogpunt zal er dan in Nederland en, laat ons hopen, ook spoedig in Nederlandsch-Indië, naar onze bescheiden meening, voorloopig niets meer deswege te wenschen zijn overgelaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 475