36 buitenpartij, maar aanmoediging tot beoefening van eene exercitie, die helaas te weinig begrepen en behartigd wordtsoldaten in de 2» klasse van militaire discipline hebben die oefening en aanmoediging even hard noodig, terwijl voor hen, die een schietprijs verkocht hebben, opnieuw prijsschieten en mededingen naar een eersten prijs het eenige middel zoude ziju, om hunne begane fout te herstellen. AVat de prijzen betreft, kan ik mij ook niet met de bestaande vereeni gen. Ik vind ze niet belangrijk genoeg, om onzen soldaten, in het voor uitzicht van eenen prijs, gedurende een geheel jaar tot prikkel te dienen, om van het onderwijs te profiteeren. Daarentegen vind ik het toegestane aantal veel te groot. Ook moeten de prijzen niet zijn: le soort, 2e soort enz., naarmate men reeds vroeger een prijs heeft behaald, maar 1° prijzen, 2° prij zen enz., en moet daarbij een minimum worden aangegeven, waarmede die prijzen achtereenvolgens mogen worden behaald, zoodat men dan niet in gevallen komt, waarbij eene schietprijs met 5 (zegge: vijf) misschoten wordt uitgereikt. Dit minimum moet zoo hoog mogelijk worden gesteld, zoodat eene schietprijs werkelijk een brevet van uitnemend schutter is. Ook moet streng de hand worden gehouden aan de macht, den compagnies- en korpscommandanten gegeven, om scherpschutters en schutters le klasse, welke, op die hoogte gekomen, de ambitie ver liezen, terug te stellen en desvereischt te straffen. Bij de thans bestaande regeling van prijzen zal men later inge wikkelde vraagstukken moeten oplossen, terwijl men bij le prijzen enz. met een hoog aantal punten met een 2 (als bij eervolle ver melding en indemniteit in geld) reeds bij voorkomende gelegenheid zou geholpen zijn. Ook is er geen sprake van weersgesteldheid; dit is mijns inziens toch een vereischte, omdat een schutter door verandering van weder in aanmerkelijk nadeeliger omstandigheden kan vuren dan zijne voor gangers. "Vijf schoten, zooals bij ons zijn voorgeschreven, als: 1 op 400 passen, 2 op 300 passen en 2 op 200 passen, zijn alleen voor oppervlakkige beschouwers billijke gegevens voor een concours, vooral bij onze waarneming van schoten en bij de bestaande schijf. De waarneming is het beste door elk schot opgemeten te beoor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 47