473 gen is in het gelijktijdig uit verschillende militaire posten ageeren tegen de opstandelingen, verwacht ik van de Heeren Divisie- en Brigadecom mandanten, dat zij in dezen geest zullen handelen. Ik teeken hierbij aan, dat dergelijke gecombineerde troepenbewegingen weinig of geen nut zullen opleveren, wanneer de colonnes te groote trajecten moeten afleggen, omdat deze, om de reeds opgegeven redenen, spoedig weder naar hare standplaatsen zouden moeten terugkeeren. Het ondoelmatige van dergelijke operatiën heeft bovendien voor ons een moreel nadeel, en er moet vóór alles naar gestreefd worden, de in- surgenten, waar mogelijk, werkelijk te treffen, hetgeen ook op onze troe pen van gunstigen moreelen invloed zal zijn. Operatiën van grooteren omvang, als hierbedoeld, mogen slechts onder zeer gunstige omstandigheden plaats hebben. Ik behoud mij voor, in zoodanige gevallen zelf te beslissenwaartoe dan de noodige voorstellen worden ingewacht. Yoor de bovenbedoelde aldadelijk op touw te zetten ondernemingen staan aan de Brigadecommandanten de troepen ter beschikking van de nabijgelegen militaire posten. Yoor het geval dat daarbij ook moeten worden gebruikt de troepen, behoorende tot eene andere brigade, behooren de betrokken bevelhebbers zich onderling te verstaan. "Wanneer bij zoodanige onderneming de colonnes niet op denzelfden dag uit en te huis kunnen zijn, moeten de betrokken Divisiecommandan ten en ook het hoofdkwartier daarvan telegraphisch bericht ontvangen. Van die troepenbewegingen, welke tot een treffen met de tegenpartij voeren, moeten rapporten, vergezeld van schetsen, worden ingediend. Overigens verdient het aanbeveling, journaal te houden van alle dagelijks voorkomende gebeurtenissen van eenig belang, zooals van het uitzenden van patrouilles enz. Zeer noodig is het steeds, in het bezit te zijn van vertrouwbare berichten. Behalve door spionnen zullen die berichten ingewonnen worden door het uithooren van ons toegedane inwoners, die overal aangetroffen worden. Zeer gewichtige en geloofwaardige berichten moeten, behalve in het dag boek, ook aan het hoofdkwartier gemeld worden. Yoor de spionnen zal ik den Divisie- en Brigadecommandanten gelden doen toekomen, opdat zij hunne onderhebbende stations-commandanten daarvan ruim kunnen voorzien. Over het gebruik van die gelden moeten maandelijks rekeningen ingediend worden. Betrekkelijk het aanwenden van troepen beveel ik zeer aan, ze op gepaste.wijze te sparen, ook met het oog op de noodzakelijkheid, dat hunne militaiie vorming nog moet 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 484