474 voortgezet worden. Verder vestig ik de aandacht van alle comman- deerende officieren op het belang, om zooveel doenlijk de door de hygiëne aangegeven regelen betreffende voeding, kleeding en huisvesting in acht te doen nemen, ten einde het ontstaan van ziekten te voorkomen. Verder teeken ik nog aan, dat waar de gelegenheid zich aanbiedt en de dienst er zich niet tegen verzet, de troepen met nuttigen arbeid, zoo als verbetering van huisvesting en communicatiën, en wijders schansarbeid bezig gehouden moeten worden, omdat daardoor de goede geest en de gezondheid van de soldaten bevorderd worden. T. Militair en Civiel bestuur. De maarschalk Marmont, hertog van Ragusa, heeft in zijn bekend werk„Esprit des institutions militaireszijne meening omtrent de ver houding tusschen het civiel en militair gezag in oorlogszaken duidelijk uiteengezet. „Een verlicht gouvernement", zegt hij, „heeft nimmer de pretentie van alles te willen besturen het bepaalt zich tot het aanwijzen van het te beoogen doel, en het beschikbaar stellen der middelen. C'est au general seul, placé en face et au milieu des difficultés, a decider du système a suivre et des combinaisons a exécuter. Instede van zich te onderwerpen aan eene te groote inmenging van het gouvernement, moet hij veeleer zijn commando, dat hij dan niet meer in zijn geheelen omvang uitoefenen kan, neerleggen. Het gouvernement moet op den bevelhebber, die zijn vertrouwen heeft, geen anderen invloed uitoefenen dan door raadgevingen, welke geenszins het karakter mogen dragen van bevelen. II se gardera bien toutefois de placer pres de lui un conseiller d'office: car rien n'est plus absurde qu'un tel système, et, ainsi que je l'ai dit déja, les résultats en ont toujours été funestes. Een gene raal mag wel discussies uitlokken, bekwame personen raadplegen, zelfs raad vragen, wanneer hij dit noodig oordeeltmaar hij moet niet verplicht zijn, dien te vragen en er rekening mede te houden. In het algemeen kan men zeggen, dat er in een leger slechts twee rollen te vervullen zijn, namelijk: gehoorzamen en bevelen." T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 485