503 de Yoorloopig aangehouden twee compagniën wan het rechterhalf 12de bataljon, nog met twee andere compagniën versterkt, naar het gevechts terrein en begaf zich, vergezeld van zijnen staf, mede derwaarts om de verdere leiding der operatiën op zich te nemen." Dit komt niet overeen met verhaal van den generaal Y an S wie ten, op bladz. 223 van zijn werk: vDe waarheid" enz. Met het twintigste Hoofdstuk, waarin wij lezen hoe bekwaam de Kraton leeg gemanoeuvreerd is, eindigen de ons toegezondene afleveringen. Die afleveringen zijn, zooals we reeds opmerkten, zeer goed geschreven, net uitgevoerd en van duidelijke kaarten voorzien. Wij zien er echter al weder uit, hoe hoogst moeilijk het is, eene beschrijving van een Indischen oorlog te geven, vooral omdat men van hetgeen bij den vijand is voorgevallen steeds ongeveer geheel onkundig blijft. Wij zullen daarom de verdiensten van den Schr. niet wegcijferen, waar hij werkzaam was om het Leger te releveeren. Peut-on concevoir un idéal supérieur a celui du guerrier II est par lui-même tellement élevé qu'il atteint jusqu'au sublime: sacrifier sa vie pour son pays, mépriser la mort et ceux qui la craignent, préférer la gloire a la fortune, se detacher au moment du combat du souci des biens terrestres et de tout ce qui satisfait ici-bas les convoitises vulgaires, se tenir pret pour le grand voyage et résumer ainsi dans sa profession, comme dans une formule symbolique, l'expression de la destinée humaine ielle est l'idéal du guerrier. Werken over de Indische oorlogen zijn nuttig, om den krijgsman te doen eeren. Zij, die rustig tehuis blijven, beoordeelen den soldaat meestal voor barig naar zijne ondeugden. Laten wij echter, die zijne deugden kennen, hem eeren en hoog verheffen. Waar de Schr., naar onze meening, in sommige opzichten dwaalde, daar zullen wij gedenken: L'homme se trompe et la sagesse envisage toutes les faces d'un sujet. Wij gelooven van het werk met Montaigne te kunnen zeggen C'est icy un livre de bonne foy, lecteur. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 514