508 begrijpelijk theorie in het Hollandsch en Maleisch te houden. Daarom zal een combinatie van beide methoden bepaaldelijk de voorkeur ver dienen boven het uitsluitend toepassen van een dezer. Zeer wenschelijk is het verder, èn voor instructeur, èn voor leer lingen, dat de theorie zittende wordt gehouden. Het een vol uur stil op dezelfde plaats staan vermoeit den man en brengt geheel onnoodig lusteloosheid en onattentie te weeg. Waarvoor zijn dan de banken in de chambrée Ondervraagd wordende moet de man natuurlijk in de positie gaan staan; de discipline zal door het ove rigens laten zitten niet lijden. Het leunen, zich uitrekken en allerlei houdingen aannemen met het lichaam, zooals dit bij theorieën zoo vaak gebeurt, is, dunkt ons, nog veel hinderlijker. Theorieën, waarbij dit mogelijk is, b. v. velddienst, garnizoensdienst, tirailleeren enz., moeten zooveel doenlijk aanschouwelijk worden gehouden. Alle theorieën moeten verder met het reglement in de hand gehou den worden; tenzij men ook weldra in Indië een even practischen leiddraad tot het houden der theorieën aan het kader verstrekke als die, welken het Nederlandsche kader reeds sedert jaren bezit, en welke leiddraad zich bepaalt tot de drooge opnoeming der saillante punten van het te behandelen onderwerp. Ook moet meer worden gebruik gemaakt van den grooten prikkel, gelegen in het vrijstellen van theorieën van militairen met een goed militair gedrag, die hun zaakjes kennen. In'strijd met het Reglement op den Inwendigen Dienst (artikel 160) geschiedt zulks tegenwoordig bijna nergens. „Wat geeft het me," redeneert de soldaat, „of ik er wat van af weet; ik moet er immers toch bij zijn. Nu het wapen der Infanterie geen chef, geen inspecteur heeft, zou het o. i zeer veel aanbeveling verdienen, indien getracht werd door eenige algemeene, vrijzinnige voorschriften van hoogerhand om trent den duur, de wijze van houden enz. der theorieën bij de ver schillende korpsen de zoo gewenschte eenheid van opleiding te ver krijgen. Heeft het Legerbestuur het alzoo met betrekkelijk geringe middelen in zijne macht, de theorieën te maken tot hetgeen ze werkelijk moeten

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 519