509 zijn geheel anders is het gesteld met de middelen, die dienen om den soldaat physiek geschikt te maken voor de hem te velde wach tende inspanning en vermoeienissen. Daartoe is méér noodig dan een pennestreek en is het lang niet voldoende, den man wel eens te laten manoeuvreeren of een militairen marsch maken. Schieten, exerceeren, tirailleeren enz. zijn zeker in de eerste plaats onmisbare zaken en hoogst nuttige lichaamsoefeningen; maar van eene methodische ontwikkeling der spieren, zoo hoog noodig om vlugge en sterke menschen te verkrijgen, is daarbij geen sprake. Zelden werd in eenig leger zoo schromelijk alles verwaarloosd, wat daartoe kan bijdragen, als tegenwoordig in het Indische. In geen der garnizoenen, waarin wij vertoefden of waar wij door trokken, werd het minste of geringste aan gymnastiek gedaan; ner gens zagen wij ten minste indien men de in opvolging van ar tikel 30 I. D. pour acquit de conscience daarvoor aangewezen, vaak nog tot school enz. gebruikte hokjes niet wil meerekenen, eenig gebouw, zaal of loods met de zoo weinig geld kostende rekstokken, ringen enz. aangewezen, om als scherm— of gymnastiekloods [het reglement noemt het danszaal] dienst te doen. Noch het voltigeeren, noch de hoogte- of breedte-sprongen, noch het klimmen enz. enz. wordt, voor zoover wij weten, bij een der Infanteriekorpsen onderwezen. Bijna nergens hoort men meer van een assaut. De op de rustkamer in sierlijke tropeeën opgehangen gereedschappen blijken een paskwil te zijn op de bedrevenheid van ons Leger in den wapenhandel. Mocht de oprichting van zulke hoogst eenvoudige, open gym nastiek- en schermloodsen soms zooveel geld kosten, dat daarvan in 't belang van de financiën van den Staat moet worden afgezien, dan nog bestaat er immers wel in de meeste garnizoenen gelegen heid, om de eenvoudige gymnastiek-toestellen in de open lucht, onder de schaduw der hoornen, aan te brengen. Wanneer men er zich trouwens in persoon van overtuigd heeft, hoe onze soldaten soms voor het minste slootje, paggertje of eenige andere hindernis staan, zal men het geld, voor dergelijke toestellen besteed, waarlijk niet weggeworpen achten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 520