510 Zoo dikwijls wordt door de chefs naar geschikte middelen gezocht, om den troep bezig te houden, daar meer dan in eenigen anderen stand bij den militair luiheid [rust] des duivelsoorkussen is. Ieder die gediend heeft weet immers, dat er bij den troep nooit beter geest bestaat dan wanneer er eiken dag flink „poot aangespeeld wordt. Een der geschikste middelen daartoe is voorzeker de, naar het schijnt, geheel vergeten gymnastiek- en schermkunsten des te meer, daar de soldaat in dergelijke lichaamsoefeningen, die zoo eigen aardig bij zijnen stand passen, al spoedig lust krijgt, aangezien zich daarbij de gelegenheid voordoet, om boven anderen uit te blinken. Welke groote middelen of hefboomen men in het doen dragen van zichtbare teekenen, het uitreiken van brevetten enz. heeft, om deze goedgeplaatste eerzucht en daarmede den lust tot nuttige lichaams oefeningen aan te moedigen, behoeven wij niet nader aan te toonen. Hoewel wij voor ons de gymnastiek en het schermen met het zijdgeweer volstrekt niet als een liefhebberij, maar als een hoog noo- digfe schakel in de vorming van den krijgsman beschouwen, kunnen wij ons evenwel voorstellen, dat velen, met het gezegde op de lip pen: „wij zijn er vroeger ook zonder dat gekomen", de meening zijn toegedaan, dat aan deze oefeningen slechts een zeer ondergeschikte plaats in de militaire opleiding toekomt. Geheel onbegrijpelijk is het ons echter, hoe men er in Indië toe is overgegaan, om het bajonetschermen te verwaarloozen en een reglement daarvoor in te voerendat een ware parodie is op al wat schermen heet. Dat men in Europa, waar de bajonet bij sommige legers slechts bij den aanval opgezet wordt, gemeend heeftmet zulk een reglement te kunnen volstaanis verklaarbaar. Alle factoren echter, welke ginds tot het minachten van het geweer als stootwapen geleid hebben, bestaan hier in Indië volstrekt niet. Integendeel: wordt er wel eenig land ter wereld gevonden, waar het zoo noodzakelijk is, den Infanterist bedreven te doen zijn in de behandeling van zijn geweer als stootwapen en hem een onbepaald vertrouwen hierin te doen stel len bij het gevecht tegen lans en sabel (klewang), als in Indië?

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 521