511 Het gaat in de tropen niet aan, alles op de uitwerking onzer verdragende achterladers te doen aankomen. Immers op de dicht bedekte terreinen, waar de man voortdurend door den vijand be sprongen kan worden, is van die uitwerking al heel weinig heil te verwachten. De strijd van man tegen man moet zeer zekervooral door ons Le ger, bij de geringe getalsterkte, in vergelijking met die des vijands, vermeden wordenmaar als het geval zich voordoet, dan moet men zorgen, dat het voordeel geheel aan onze zijde is. Daartoe is echter een goede voorbereiding noodig, welke niet anders kan worden verkregen dan door goede en flinke instructie uit degelijke en doeltreffende reglementen en voorschriften. Kan echter een reglement, dat o. a. verwaarloost het vermelden van het wegtrekken der vingers bij het pareeren, het afweren der slagen naar het hoofd enz. enz., eenige aanspraak maken op die degelijkheid en zaakkennis, welke bij het vervaardigen van dergelijke voorschriften die over de geoefendheid van een geheel leger beslis sen moeten voorzitten Wij laten dit aan het oordeel van den nadenkenden lezer over. Het is bij de tegenwoordige toestanden en vooral met het oog op de bekende Atjehsche klewangpaniek zaakdat onze Infanterie zoo spoedig mogelijk voorzien worde van een degelijk bajonetschermreglement. Men heeft immers bijna niets anders te doen dan de oude voor schriften op te duiken en te verbeteren. Ten einde een degelijke discussie over zulk een reglement uit te lok ken, hebben wij vermeend, niet beter te kunnen doen dan zelf een concept te vervaardigen. Wij bieden het onzen kameraden op de vol gende bladzijden aan, met de verzekering, dat, met het oog op het hooge belang van het onderwerp, de onbarmhartigstemaar tevens opbouwende critiek ons de meest gewenschte is. a

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 522