515 LansruitersTot gevecht positie. Uitv.De gevechtspositie aannemen; het geweer met de rechterhanp oplichten en in de linkerhand doen draaien tot dat de rechterhand iets hooger dan op 2 d. M. vóór het voorhoofd komt; het geweer vóór de linkerzijde; de linkerarm bijna gestrekt; de rechter ongedwongen gebogen. Aanm.: Door het een weinig rechts of links aanbrengen van het geweer is men in deze positie gedekt tegen lansslagen en lansstooten, vooral tegen het onderlijf. Positie met het geweer hij den voet aannemen. 4. Comd0.: Front. Uitv.In front draaien en de positie aannemen met het geweer bij den voet. Aanm.: De onderwijzer moet vooral zijne aandacht op de positie der manschappen vestigen en nauwlettend toeziendat deze behouden blijft. Om dit te kunnen eischenmoet hij de manschappen niet al te lang in de gevechtspositie laten staan en in den beginne dikwijls de positie met het geweer bij den voet doen aannemen. Ook bij het uitleggen van eene beweging moet hij om het onnoodig vermoeien der lieden te vermijden, doen front maken en niet te lang bij de fouten van enkelen stilstaan. Maakt een der manschappen zich aan grove fouten schuldigdan zal hij front commandeerenden man vóór de klasse doen komen en daar zjjne fouten aanwijzen. Bewegingen in de gevechtsstelling Wendingen. 5. Comd°. Draai rechts {links) om. Uitv.De linkerknie een weinig naar voren buigentot dat de hiel opgelicht en het gewicht van het lichaam op den linker voetbal overgebracht wordt; den rechtervoet oplichten; op den bal van den linker voet vlug een kwartcirkel rechts- (links-) om beschrijven en daarna den rechtervoet weder in de positie achter den linker brengen. 6. Comd°. Draai rechts (links) om keert. Uitv.Op de voorgeschreven wijze rechts- (links-) om gaande, een halven cirkel beschrijvende, achterwaarts frontmaken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 526