517 A,-mm.Deze sprongen worden uitgevoerd 1°. Om door een vlugge beweging een stoot te kunnen toebrengen. 2°. Om zich aan een stoot des aanvallers te onttrekken. 3°. Wanneer het den aanvaller gelukt is, het geweer uit de richting te slaan. De positie mag daarbij niet verloren gaan. 10. Comd0. Sprong rechts (links). Uitv.Zich op beide voetballen verheffen; met den linkervoet een sprong (schrede) rechts (links) doen en den achtersten voet deze zijde- lingsche beweging doen volgen. Aanm.Deze sprong vindt vooral bij het uitwijken voor paarden en bij de poging om op des vijands flank te geraken zijne toepassing. 11. Comd°. Sprong rechts- (links-) om=. keert. Uitv.Zich op beide voetballen verheffeneen weinig doorzakken en dan door het strekken der knieën en een zwaai van het bovenlijf met het lichaam in de gevechtsstelling een halven cirkel rechts- (links-) om be schrijven. Aanm.: Deze sprong wordt verricht bij een rugwaartschen aanval. Om de paarden schichtig en daardoor den ruiter weerloos te maken, bedient men zich van den sprong in de hoogte. Daartoe wordt, nadat op het commando Zit neder de man de rechterknie op den grond ge bracht heeft en, met het geweer in beide handen vóór het midden van de rechterdij met de kolf op den grond, is gaan zitten, gecommandeerd: 12. Comd0. Sprong op. Uitv.Het lichaam wordt snel opgeheven en een sprong in de hoogte verricht; het geweer daarbij met beide handen dwars boven het hoofd, den loop naar boven, de bajonet iets hooger dan de kolf, den linkerarm gestrekt, de vingers der linkerhand, die boven de punt van den linker voet komt, van den loop verwijderd; daarna wordt snel een wending links om uitgevoerd, dan wel op de wijze van 13 rechts uitgeweken. Aanm.: De onderwijzer moet den man leeren, dat hij in de werkelijk heid bij het opspringen een luiden gil moet geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 528