518 Uitwijkingen. 13. Comd0.: Rechts UITWIJKEN. Uitv.Den rechtervoet ongeveer 36 c.M. rechts afzetten, den linker onmiddellijk doen volgen en zóóver voorbij den rechter plaatsen als zon der gedwongenheid kan geschieden; op den bal van den linkervoet links om maken en den rechtervoet op den bepaalden afstand achter den linker neerzetten. 14. Comd0. Links uitwijken. Uitv.Den linkervoet ongeveer 36 c.M. links afzettenop den bal van den voet eene wending rechtsom maken; den rechtervoet op den bepaalden afstand achter den linker zetten en een kleinen sprong achter waarts doen. Aanm.: Men bedient zich ook van deze uitwijkingen (vooral van de rechtsche), om op de flank van den aanvaller (ruiter) te komen. Uitvallen en stooten. 15. Comd0. Halve uit val. Uitv.: Het gewicht van het lichaam op het linkerbeen overbrengen en de knie naar voren buigen, tot dat zij loodrecht boven de punt van den linkervoet staat, waarbij het rechterbeen gestrekt wordt. Op het commando: Herstelt wordt de positie hernomen. 16. Comd0.: Uit VAL. Uitv.: Den linkervoet dicht langs den grond zoover vooruitbrengen als kan geschieden zonder dat de rechter wordt verplaatst of opgelicht; onderwijl het lichaam eenigszins laten doorzakken. Op het commando: Herstelt wordt de positie hernomen. Deze uitvallen worden vervolgens uitgevoerd in verband met de stooten. Men onderscheidt drie soorten van stooten: 1°. De verkorte stoot, die voornamelijk gebruikt wordt wanneer de vijand te dicht is opgedrongen, dan wel zijn geweer of wapen te hoog heeft opgelicht. 2°. De gewone of rechte stoot, dien men voornamelijk tegen Infanterie toepast. 3°. De werpstoot, gebruikt wordende tegen ruiterij, slecht geoefende Infanterie en lansdragers.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 529