519 17. Comd0. Korte stoot(halve) uit val. Uitv.Het geweer vlug achteruit brengen tot dat de rechterarm ge strekt en de linkerhand vóór het midden van het lijf is4 de punt van de bajonet gericht op de borst (den buik) der tegenpartijdaarna, onder het verrichten van een (halve n) uitval, door het met kracht uitstrekken der beide armen een forsehen stoot naar voren doen en oogenblikkeljk de gevechtsstelling hernemen. 18. Comd0. Rechte (lage) stoot(halve) «m7=val. Uitv.: Een (halven) uitval doen; tegelijkertijd het geweer met heide handen oplichten en met de rechterhand vlug en forsch in de richting van de borst (van het onderlijf) der tegenpartij vooruit stooten, gljdende het geweer door de linkerhand, die daarbij slechts tot ondersteuning dient, tot aan den grendel; de kolf ter hoogte van de borst; onmiddellijk daar na de gevechtsstelling hernemen. 19. Comd0.: Werpstoot, uit val. Uitv.Een uitval doenmet de linkerhand het geweer loslatendaarmede door het oplichten en het forsch uitstrekken van den rechterarm in de gewilde richting een krachtigen stoot geven, waarbij de linkerhand on der den grendel gehouden wordt; daarna vlug het geweer in de positie terugtrekken en weder met de linkerhand omvatten. Deze uitvallen en stooten kunnen voorafgegaan worden door slagen, welke dienen om het wapen der tegenpartj uit de richting te brengen, dan wel de paarden schichtig te maken, in welk laatstgenoemd geval de slag altijd aan de linkerzijde van het paardenhoofd moet worden toege bracht, waardoor alsdan bj den daaropvolgenden rechtschen zijsprong de linkerzjde van den ruiter bloot komt. Bij het toepassen van deze slagen worden de commando's in de §§17, 18 en 19 voorafgegaan door de woorden: Slag en Parades. Alle parades moeten snel, krachtig en kort zijndaarbij mag het geweer niet meer dan volstrekt noodzakelijk is uit de positie gebracht worden; de onderwijzer prente den manschappen reeds nu in, dat in de werkel jkheid alle parades onmiddellijk door een nastoot gevolgd moeten worden, ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 530