525 sommigen niet zoo zeer uit louter leergierigheid, dan wel omdat zij conscientieshalve waar willen hebben voor het geld, dat door hen aan het leesgezelschap ten koste wordt gelegd. Uit pure zucht naar meerdere kennis; uit bepaalde aandrift, om in het belang van zich-zelven en van het leger steeds wijzer te willen worden, studeert, naar onze schatting, slechts 5 procent of. minder. Het manna voor den geest wordt door de meesten wekelijks gefou- rageerd uit de kersversch uit Europa ontvangen illustraties, wier platen zij nimmer, doch wier tekst zij daarentegen altijd plegen over te slaan. Zoo is het! Op welke wijze nu het Legerbestuur eene gepaste emulatie zoude kunnen in het leven roepen, om het studeeren der officieren te be vorderen, is in dit opstel niet aan de orde. Thans hebben wij over de samenstelling van een leerboek over Tactiek te praten. Een tweede omstandigheid, waarom Lochmann v. B. zoo weinig notitie van zijne vraag heeft zien nemen, ligt in die vraag zelve. Het is eene utopie te gelooven, dat een leercursus over Indische Tactiek langzamerhand zoude kunnen rijpen, door daarover in dit tijdschrift te polemiseeren. Behalve toch dat de Indische officier, over het algemeen, zich veel te.... afkeerig is het woord niet, doch veel te traag betoont, om de vruchten van zijne studiën en overdenkingen, ware het slechts zijne opmerkingen, in geschrifte te brengen en aan de Redactie van een tijdschrift toe te zenden, is het door Lochmann v. B. bedoeld onderwerp van veel te grooten omvang, om het, als het ware drup pelsgewijze, maandelijks in eenige bladzijden van dit tijdschrift ter sprake te brengen. Op die wijze zoude men jarenlang kunnen polemiseeren, alvorens het doel te bereiken, dat Lochmann v. B. zich hiervan voorstelt. Naar onze meening moet het initiatief in deze uitgaan van het Legerbestuur; van het Hoofdbureau van den Generalen Staf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 536