534 ge zult er een scliat van wenken en voorschriften in vinden, die ook het Indische Leger wel en deugdelijk zal mogen ter harte nemen. De tactische leer bevat eene menigte grondbeginselen, welke voor alle legers van nagenoeg dezelfde waarde zijn. Wat men b. v. in Europa over de versterkings- en verdedi gingswijze van een boschrand opdischt, over hot aanbrengen van ver- hakkingen, draadversperring, het doen aanleunen eener verdedigings lijn, het oordeelkundig plaatsen van reserves daarachter, is voetstoots als het ware voor het Indische Leger over te nemen. Wat b. v. Yon Scherff (zie blz. 30 en volgende, Erstes Heft, van zijne Studiën sur neuen Infanterie-Taktik) aanvoert, om de tirailleurs en soutiens te stellen in ihrer Frontbreite oder in ihrer Tiefenrichtung unter einheitlichen Befelilkan, bij wijze van spreken, de bataljonscommandant zoowel in Siberië als in N e der lands ch in d i zich ten nutte maken. Voor hen, die geen Von Scherff in de boekenkast hebben, zullen wij ons met een paar woorden nader verklaren. Wanneer de majoor X. met 2 compagnieën een boschrand te verde digen heeft en de helft zijner troepenmacht in de eerste zoomede de andere helft in de soutienlinie wenscht te plaatsen of als reserve wenscht bijeen te houden, zal hij verstandig handelen, de compagniesformatie in haar geheel te laten. Ging die majoor, in stede daarvan, voor de tirail leurlinie bestemmen een peloton van elk der beide compagnieën, dan zoude hij zonder noodzakelijkheid èn in de tirailleur- èn in de sou tienlinie het commando zijner beide compagniescommandanten ver breken en, aldus handelende, evengoed zijn beide kapiteins naar huis kunnen doen gaan. Neem dus, roepen wij Lochmann v. B. toe, wel degelijk het vele goede van de Europeesche Tactiek over en vul het aan met zuiver-Indische Tactiek. Wees echter in dat overnemen niet overdadig, op de wijze als onlangs heeft plaats gevonden bij de samenstelling van het nieuwe velddienstreglement, en vermoei U niet nutteloos o. a. met kerkto rens en molens, landlieden en reizigers, of burgers, die den wensch te kennen geven, naar 's vijands zijde door te gaan. Zulke inkoopen op de Nederlandse he en Europeesche

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 545