43 Doch zulks behoeven wij ook niet te weten, om niettemin als onze gevestigde overtuiging uit te sprekendat er in Indië een Bronbeek mankeert, een asyl voor goed-oppassende, oude, mindere beambtendie gaarne in Indië hun verder leven willen slijten, ook nadat zij niet meer in staat zijn geacht, om dienst te blijven pres- teeren. Hoe gelukkig zouden de door ons bedoelde mensehen niet zijn, wanneer zij van de Begeering een bamboezen huisje met een paar balé-balé's en een tuintje van een paar honderd meter in oppervlakte konden verkrijgen Werden zij tevens op Gouvernementskosteu er heen vervoerd en bij aankomst aldaar in het bezit gesteld van een op hun gagement te korten klein voorschot ten bedrage b. v. van vijftig gulden, ten emde al vast te beginnendan zoude aan menig oud-krijger een wel daad voor het leven worden bewezen. Tot recht verstand zij hier vermeld, dat wij niet uitsluitend Indi sche mindere militairen op het oog hebben, doch alle goed-oppas- sendezonder hun schuld buiten landsbetrekking geraakte Euro peanen wier voormalig ambt met eene opname in het asyl niet strijdig voorkomt. Zooals evenwel thans de Europeesche maatschappij in jSTederlandsch- Indië is saamgesteld, ligt het voor de hand, dat slechts zeer weinig. Europeanen, buiten het leger, naar eene plaatsing bij liet door ons bedoeld asyl zouden dingen. Yan het stichten van een asyl ook voor kleurlingen, die alhoewel in Indië geboren, toch met den pur-sang Europeaan volmaakt in militairen zin worden gelijkgesteldis hier geen sprakeomdat de zoodanigen wel in den kampong zullen terechtkomen. Aan liet hoofd dezer inrichting, om er het oppertoezicht over te houden, behoort te staan een gepensionneerd .officier, die van oecono- miseeren, coöpereeren en koloniseeren genoegzaam afweet, om het den menschen daar aangenaam te makenhen tevens goedkoop te doen leven en hen ten slotte, zoo mogelijk, nog tot nijvere produ centen voor de Indische maatschappij te vervormen. \an het prachtig landgoed Bronbeek, nabij Arnhem gelegen, zoude veel goeds over te nemen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 54