543 de waarde toenemen zoude? Eigenlijk in de eerste plaatsopvolging van de Algemeene Orders, met het oog op de oefening der officieren gegeven. Niet eene bloote opvolging, maar handelen in den geest van den wet gever. Oefening en studie moeten aangemoedigd worden. Er moet door de militaire autoriteiten belanggesteld worden in het Leger, en vooral in het officierskorps der Infanterie. Wij kennen hoofdofficieren, die belangstellen in hunne onderge schikten en hunnen werkkring; maar wij kermen er helaas ook, die er een minimum-tijd voor over hebben. Toch is het buitengewoon verkeerd, jonge officieren aan hun lot over te laten vooral in Indië, waar niets hen bijeenhoudt en door niets hunne opvoeding en opleiding te verbeteren. Waarom richt men in de groote garnizoenen geene instellingen op, als de officiers-casino's in Duitschland en in Engeland, waarvan de Fransche casino's nabootsingen zijn? Ook andere legers volgden dat goede voorbeeld. Wij zullen die vereenigingen niet in bijzonderheden beschrijven (zie: Rapport sur Varmee allemande van Kaulbars), maar ieder een zal gevoelen en begrijpen, dat die wijze tot het bijeenhouden der officieren voor velen van hen nuttig en leerzaam is en dat de goede geest daardoor bewaard blijft. Korpsgeest, lichaamsoefening, lust tot studie enz. worden er door aangemoedigd. De militaire autoriteiten in andere landen zijn daarvan zoo overtuigd, dat er van landswege dikwijls vrij belangrijke sommen besteed worden tot in standhouding van die vereenigingen. Ook in Indië, in de grootere garnizoenen, zouden zulke instel lingen bestaanbaar zijn, indien het Gouvernement tevens maatregelen nam ter beperking der huwelijken van officieren. Niets is nadeeliger voor de goede hoedanigheden van een offi cierskorps dan vroeg huwen. "V ooral tegenwoordig huwen vele jonge officieren op een tijdstip van hun loopbaan, dat er het minst geschikt voor is. Zorgen zijn daarvan gewoonlijk de gevolgen; studie, ambitie, dienstijver zullen daaronder wel eens lijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 554