44 Ook daar is men indachtig, dat ledigheid, des duivels oorkussen, zooveel mogelijk dient vermeden te worden. Wat men daar al niet doet, opdat ieder Invalide er iets van zijne gading aantreft, gaat de verbeeldingskracht van menigeen te boven. Zoo ziet men er o. a. eenige figuurzaagjes, om enkele ouden van dagendie geen zwaar werk meer kunnen verrichten, nuttig te doen bezig zijn in het vervaardigen van doosjes, lessenaartjes, schilderij- lijstjes en andere houten luxevoorwerpen. Eene konijnenfokkerij begon er met 3 stuks en thans zijn er meer dan zes honderd. De meeste Invaliden intusschen betoonen liefhebberij voor den land-, tuinbouw en de veeteelt. Ook eene complete boerderij, bakkerij (door stoom gedreven), smids- en timmermanswinkel worden aldaar aan getroffen. Op dezelfde wijze zouden ook wij in het Indische Bronbeek, ter vergemakkelijking van het over de bewoners te houden toezicht, een paar groote loodsen willen zien, alwaar de werkplaatsen zou den vereenigd kunnen worden. Daar in die ateliers zoude wel is waar geen smidswinkel aangetroffen worden, gelijk in het Nederlandsche Bronbeek, doch daarvoor zouden in de plaats kunnen treden minder-zware handwerken, als daar zijn: stroo- vlechten, sigarenmaken, boekbinden, horologemaken en wat niet al. Het spreekt van zelf, dat het uitoefenen van al die handwerken van vele zijden zou moeten worden gesteund. Zoo zoude, 0111 ons tot een paar voorbeelden te bepalen, de niet ver afgelegen militaire cantines veel werk aan de sigarenmakers, de G-ouveriiementsbureaux en nabijgelegen bibliotheken aan de boekbinders kunnen verschaffen. Aan den anderen kant zouden de werklieden van het asyl er steeds van doordrongen moeten zijn, dat zij tot het bekomen van veel werk eene goede reputatie behoeven; dat. zij derhalve niemand hunner cliënten moeten overvragen en het aangenomen werk goed en solied aflevereneen en ander met goedvin den en onder het oppertoezicht van den Commandant. Militaire tucht zoude er niet mogen ontbrekenevenmin als de noodige middelen tot repressie van slecht gedrag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 55