553 Nemen wij in aanmerking, dat de Veldartillerie meer bepaaldelijk geroepen zal zijn, zioli met een Europeeschen vijand te meten, dan zien wijdat bij haar van geen andere als van de zesstukkenfor- matie sprake mag zijn. Men moet in die omstandigheden elk denkbeeld van splitsing of detacheering op den achtergrond stellen; want tegenover een vijandelijke artillerie, is het, bij de tegenwoordige tactiek, niet denkbaar, dat men met minder dan één batterij het vuurgevecht zal openen. Bij de Bergartillerie zijn de omstandigheden geheel anders. Deze toch is hoofdzakelijk voor den oorlog tegen een Indischen vijand bestemd, en zal uit dien hoofde slechts bij uitzondering een behoor lijk georganiseerde artillerie het hoofd moeten bieden. De voordeelen der vierstukkenformatie nemen door die omstandigheden in belan0, toe, terwijl hare nadeelen in gelijke mate afnemen. Daar alsnu het inschieten niet meer als „bestaansquaestie" op den voorgrond treedt is de vertraging daarvan niet meer zoo overwegend schadelijk. De snelheid van het vuurtempo is van minder belang en zelfs de deelen der gesplitste batterij, de sectiën, kunnen met goeden uitslag zelfstandig optreden. Op grond van deze overwegingen acht ik de vierstukkenformatie voor de Bergartillerie aanbevelenswaardig. E:i te eerder,kom ik tot deze conclusieomdat in de financieele oeconomie geen bezwaar woidt gevonden. Zoodra het vraagstuk der gedragen Bergartillerie is opgelost, en dus de mortieren geheel uit hare uitrusting behooren te vervallen, zal men acht batterijen a vier stukken kunnen hebben met nagenoeg dezelfde personeel-kosten, thans benoodigd voor de vier batterijen. Men kan dit gemakkelijk uit de door den Heer Y. H. P. geleverde opgave (1881, N°. 10, blz. 385) nagaan. Neemt men een overzicht van den actueelen toestanddan ziet men, dat de achtstukkenformatie bestaat in: Bulgarije, Denemarken, Italië (V. A.), Oostenrijk (Y. A.) en Rusland (Y. A.). Daarentegen vindt men de zesstukkenformatie in: België, En geland, Frankrijk, Griekenland, Italië (B. A.), Oosten rijk (R. A), Portugal, Rumenië, Rusland (R. A. en B A.), Servië, Spanje, Turk ij eZ weden enNoor wegen en Zwit- 37' o O

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 564