sèrland; (1) terwijl men de viérstukkenfonuatie vindt toegepast bij de Oostenrijksche Bergartillerie. Ik wensch ditmaal in mijne beschouwingen niet verder te gaan, daar ik uitsluitend het als tactische eenheid te vereenigen getal vuurmonden heb willen bespreken. Ik hoop in het bovenstaande duidelijk te hebben doen uitkomen dat ik de zesstukkenformatie om overwegende redenen ben toegedaanmaar bij uitzondering voor onze Bergartillerie de vierstukkenformatie aanbevelenswaardig acht. 21 Februari 1883. Joh. C. Veenhuijzen. NASCHRIFT. In Rusland, waar nog de aclitstukkenformatie bij de veldartillerie bestaat, vormt het vraagstuk der formatie tegenwoordig een belangrijk onderwerp der militaire literatuur. In deInternationale Revue iiber die gesammten Armeen und F lollen.. Heft 9, J uni 1883, wordt in een artikel Aus der russischen Milita/rliteraturdoor A. von Dry gal ski de vraag behandeld: Sollen die Feldbatterien 6 oder 8 Gescliütze stark sein? In dat- inderdaad hoogst belangrijke artikel worden de denkbeelden ontwikkeld van den bekenden voorstander der zesstukkenformatie, den Generaal Sinofjew, bevelhebber van de 3° Garde-en Grenadierartillerie- brigade te Warschau, die reeds in 1879 in het Russ. Artillerie-Journaal betoogde, dat als administratieve en oeconomische eenheid, de aehtstukken- formatie geen aanbeveling verdient, maar thans ook geheel uit een tactisch oogpmnl zich voor do zesstukkenformatie verklaart. In genoemd opstel komt o. m. ook het volgende voor-: „Die Taktiker verstehen nichts von der hauptsachlichen taktischen „Eigenschaft der Artillerie, dem Feuer, und sonstigen technischen Ver- „haltnissen der Waffe, die Artilleristen eben so wenig von der Ver- „wendung der Artillerie im Verbande mit den übrigen Waffen; sie „betrachten das Schiessen nicht als Mittel zum Zweck, sondern als (1) V. A. Veld-art, R. A. Rijdende art. en B. A. Berg-art. L>eze opgave is getrokken uit: Les armées Européennes. Recrutement, organisation et armement, par L. de Earviere et G. Bodenhorst. Paris., J. Dumaine. 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 565