557 2C'. de laag onder de bepakking doelmatig zijndat is dus kleeding 3e. de bepakking niet te zwaar en goed over het lichaam ver deeld zijn. Wij waren geruimen tijd in de gelegenheid, de Javaansche recruten te zien, die tegenwoordig voor het ïfederlandsch-Ln- dische Leger worden aangeworven en (n'en déplaise Mrs les médi- cins) hebben de overtuiging vorkregen, dat eenige geneesheeren, met hunne keuring belast, niet altijd voldoende verstand hebben van de eischen, waaraan een soldaat moet voldoen. Ieder officier, die in de gelegenheid was de recruten gade te slaan, zal met ons van meening zijn, dat geen klein gedeelte der aange worven Javanen, voor den militairen dienst bestemd, te zwak en afgeleefd is. Er komen kinderen en grijsaards onder hen voor en verscheidenen zijn zelfs gebrekkig. (1) Daaraan is dan ook hoofdzakelijk toe te schrijven het groote aan tal recruten en soldaten, dat onze hospitalen vult. De veranderde levenswijze heeft daarop ook wel invloed, maar Dr. Timmerman zegt terecht, in zijne handleiding voor gezondheidsleer: Ieder militair, om het even bij welk wapen hij wordt ingedeeld en onverschillig of hij vrijwillig of gedwongen in dienst treedt, moet eene gezonde, sterke lichaamsgesteldheid bezitten, zoodat hij in staat kan worden geacht, eiken vreemden invloed, die meer bepaaldelijk en onvermijdelijk aan zijne nieuwe loopbaan verbonden is, genoegzaam weerstand te kunnen bieden. Ook A1 i Cohen bespreekt deze aangelegenheid ongeveer in dezelfde termen en voegt er bijwijkt men van dien regel af, dan verkrijgt men een leger, maar op papierde stamboeken zijn gevuld maar de getalsterkte der korpsen is onvolledig en de hospitalen zijn overvuld. Uithoofde wij dikwijls beter gebouwde en meer krachtige Javanen (1) Het komt bij Europeanen wel eens voor, dat jonge mannen grijze haren krijgen, door verdriet, schrik, zielsziekte enz. Bij Javanen kan men echter als zeker aanne men, dat grijze exemplaren ouden zijn, daar zij hunne gemoedsbewegingen minder door hunne haren uitdrukken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 568