45 Zonder nu het militairisme zoover te willen drijven als te Bronbeek bij Arnhem, zoude, dunkt ons, kunnen worden volstaan in opvolgende orde met: 1°. vermaning, 2°. berisping (beide ten bureele van den Commandant), 3°. verwijdering voor een bepaalden tijd en 4°. verwijdering voor altijd. Geen navolging alzoo in dit opzicht van de koloniale stichting in Nederland, waar drieërlei soort van straf gegeven wordt, en wel: 1°. hoogstens veertien dagen gewoon arrest, 2°. hoogstens 8 dagen próvoostarrest en 3°. verwijdering. Mede valt te betwijfelen, of het in den smaak der bewoners zou de vallen, wanneer zij, evenals te Bronbeek, tot deelname aan eeno gemeenschappelijke menage verplicht werden, al zou dit hun ook goedkooper komen te staan. Een Indisch soldaat, die met eene huishoudster leeft, kookt gaarne zijn eigen pot. Om nog even op dit werken der oud-gasten terug te komen, zouden de physiek niet zeer-sterken te gebruiken zijn in commu nale uitgestrekte groentetuinen, natuurlijk tegen zekere toelage door de overigen te dragen; dan wel om een scheepsterm te bezigen als chef-pluimgraaf bij varken-, kippen-, eenden- en ganzenfokke- rijen op groote schaal en ten algemeenen nutte. Yoor al die kweek- en fokproducten zouden zonder veel moeite goede debouches te verkrijgen zijn, wanneer het emplacement van het „asj'l" oordeelkundig gekozen wordt, bij voorbeeld in eene ge zonde, welvarende, aan de spoorbaan gelegen streek in de Prean- ger, als te Soekaboemi. Moet zulk een emplacement niet al te ver gelegen zijn van een groot troepenkampementopdat de oud-gasten gemakkelijk van hunne producten bevrijd worden, aan den anderen kant moet dat emplacement ook niet te dicht bij een militair kampement staan, ter wille n. 1. van de rust in het asyl-zelf. Men versta ons wel. Wij willen den gewezen Europecschen soldaat geen too- kang-kai bo makendaartoe zullen wel eenigo kettinggangers kunnen aangewezen worden. Wij bedoelen, dat de kolonist buiten meer als opziener over bet inlandsch hulppersoneel en binnen het emplacement de mede-verzorger der varkens, kippen, ganzen en eenden zoude zijn. Op die wijze kan het prestige van den blanke on aangetast blijven,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 56