559 dragen van een grooten lastvooral niet op de wijze, waarop hij bepakt is. De mensch is zeker een van die wezens, die het minst geschikt zijn tot het dragen van lasten, zegt Dr. G o ri, die eenige jaren geleden over bepakking enz. in de Vereenig ing ter beoefening van de krijgs wetenschap eene zeer lezenswaardige voordracht hield. Wij zijn het met dien geneesheer geheel eens, dat wij den Infan terist zoo min mogelijk moeten belasten en in ieder geval het nood zakelijke doelmatig moeten verdeelen. Wij leven lang niet meer in de tijden van Hercules ofRomeinen en Batavieren, het tegenwoordige menschenras is zwakwel kunnen we het door oefening verbeteren, maar toch zullen we het nooit verder brengen dan de spieren veroorloven. De kleeding en bepakking mogeii in de eerste plaats de vrije beweging van alle ledematen niet belemmeren. Onze Infanterie echter staat door ondoelmatige kleeding en te zware bepakking veel achter in beweeglijkheid bij den Inlandse hen vijand. (1) Bovendien is de kleeding van slechte qualiteit, slecht gemaakt en gekleurd met eene verfstof, die zich op de huid en andere kleedïng nederzet en zeker nadeelig voor de gezondheid is. De belasting van het hoofd is voor den Ja vaa n s chen soldaat te zwaar en belem mert den toevoer van versche lucht. De hoofddoek van den I n la n d- schen matroos is zeker veel geschikter voor hoofddeksel. Ook het verschil in gewicht is vrij belangrijk, daar een hoofddoek eenige grammen en een kwartiermuts ongeveer 0,15 kgr. weegt.De kapotjas, die door kleur een onaangenamen indruk maakt, is op eenen mannequin vervaardigd, die gebrek aan militaire vormen heeft; de stof is wel wat lijvig en de meeste exemplaren hebben veel overeen komst met zakken, van mouwen voorzien. Met de grootste moeite en meestal na dozijnen aangepast te hebben, gelukt het somtijds, den soldaat voor bespotting te vrijwaren. Militair wordt hij er niet in. Een soldaat, in kapotjas gekleed en in marschtenue bepakt, is in den regel even beweeglijk als een krankzinnige in een dwangbuis. (1) Onze Inlandsche Infanterie moet lichte Infanterie zijn, opgewassen in beweeg lijkheid tegen den Inlandschen vijand,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 570