560 Aan welke eischen zou eene goede bepakking moeten voldoen? Het zwaartepunt van de geheele belasting moet samenvallen met dat van bet lichaam. De gebeele belasting moet een hefboom der eerste soort zijn, waarvan het steunpunt op de monnikskapspier boven de twee eerste ribben ligt. De bepakking moet zich naar het lichaam en daarop eene gelijk matige laag vormen, zonder bewegingen te hinderen. Het geheele volume moet juist dat zijn der munitie, kleeding, vivres enz., zoo dicht mogelijk bijeengepakt. De bepakking moet zoodanig zijn bevestigd, dat zij zelfs bij heftige beweging van het lichaam niet hinderlijk schudt. Dit zijn algemeene voorwaarden, waaraan wel niet geheel zal kunnen worden voldaan, maar die men toch zoo nabij mogelijk moet trachten op te volgen. Wat heeft de Inlandsche Infanterist te dragen? Het geweer, zijnde4.8 kgr. Kapmes met gordel en patroontasch1.7 Patroonzak en veldflesch1 Ransel (compleet)6 50 patronen2 Dit weegt dus te zamen 15,5 kgr., zijnde daarbij geene vivres of drank in de veldflesch in rekening gebracht. Nu neemt men in Europa, dat is voor Europeesche krach ten en Europeesch klimaat, gewoonlijk aan, dat voor het trans porteeren van lasten de mensch als doode last maar van zijn gewicht mag dragen. Yoor vermoeiende marschen en bij eene tropische hitte zal de belasting zeker minder dan 1 moeten zijn. Een goed Infanterist in Rusland draagt 15,14 kgr. Niet alleen is het gewicht te groot, waarmede de zwakke In landsche Infanterist bevracht is, maar ook belet de bevestiging, vooral van den ransel, de vrije beweging en noodzaakt hem voorover te loopen. Het zwaartepunt van het lichaam ligt in de rechte houding, ongeveer in een vlak halverwege den navel en het schaambeende

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 571