566 object, den 25, 26 en 27 Januari, dus binnen den tijd van drie dagen, 83 man aan cholera verliest, kan niet wel gezegd worden bijzonder gezond te zijn. Met die door eene epidemie geteisterd wordende macht had de generaal van Swieten dus verder moeten gaan. Ik wil voor een oogenblik aanne men, dat vliegende kolonnes hadden kunnen worden uitgezonden en de kampongs, die niet al te ver verwijderd waren, wel in onze handen zou den gevallen zijn en verbrand hadden kunnen worden, al zou dat ook telkens hebben moeten geschieden met een aanzienlijk verlies aan dooden en gekwetsten, en al zouden wij ook enkele malen hoe zelden dan ook een echec hebben geleden. Maar dan? In de en masse verbrande kampongs zouden onze troepen geen onderkomen gevonden hebben. Toch zouden zij onmiddellijk na het nemen dier kampongs genoodzaakt zijn geweest, een begin temaken met het aanleggen der door den schrijver bedoelde gedetacheerde fortjes. Zij zouden dan denkelijk, en dat op plaatsen waar hot verstrekken van vivres en benoodigdheden door den afstand moeijelijker zou geweest zijn dan in den Kratoneven goed in de open lucht en even hard hebben moeten werken als in den Kraton, terwijl de veiligheidsdienst voor die kleinere troepenafdeelingen vrij wat vermoeijender zou zijn geweest dan bij de hoofdmacht. Denkt uw kameraad, dat op die wijze onze soldaten minder zouden hebben geleden dan thans? Maar er is meer. Naarmate de cirkel grooter wordtmoet ook het aantal fortjes toenemenzonder dien maatregel bestaat geene onderlinge verdediging, beloopt men de kans dat soms eene dier versterkingen over rompeld en hare bezetting afgemaakt wordt. En bovendienhoe groo ter de cirkel, des te moeijelijker de hulp uit de hoofd versterking; hoe sterker dus de bezetting, maar daarentegen zooveel te bezwarender de aanvoer van vivres en krijgsbehoeften. Gelooft gij dat als de generaal van Swieten dien weg was opgegaan bij het invallen van den westmous- soneen enkel soldaat naar Java had kunnen worden teruggezonden Soit! zal uw kameraad zeggen, dat was ook niet noodig. Dienaangaande verschil ik echter met hem van gevoelen. "Waren toen geene troepen teruggezonden, dan zouden thans geene nieuwelingen of op Java van de doorgestane vermoeijenissen gerestaureerde troepen hebben kunnen aan gevoerd wordenom de eenvoudige reden dat ons leger daartoe niet sterk genoeg is. Onderstel echter eensdat de generaal van Swieten werkelijk onmiddellijk na het bemachtigen van den Kraton alle omliggende kam-

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 577